07.09.2022 12:34

Akce Zažít město jinak na Dolním náměstí v Olomouci

Sousedské setkání, divadlo, autorské čtení, házení sekerou, karaoke i speciální drinky, to vše a ještě více čeká kolemjdoucí 17. září na olomouckém Dolním náměstí v rámci akce Zažít město jinak.

Zažít město jinak je pravidelně se opakující akce, která se ve stejný den koná po celé České republice. Hlavním záměrem události jsou sousedská setkání a společné oživení veřejných prostor. Letos poprvé se do akce zapojují i komunity a podniky sdružené kolem Dolního náměstí. „Součástí Dolního náměstí jsem už od roku 2016 a musím uznat, že si mě toto místo velmi rychle získalo. Náměstí je plné zajímavých konceptů a co mě zde baví, je lidský přístup jednotlivých provozovatelů daných služeb. Jsme zde taková jedna větší rodina a jsem moc rád, že skrz naše služby OLOŠLAP, OLOPUNČ a OLODVOREK, který vznikl se záměrem živé kultury ve městě, jsme součástí této rodiny,“ říká s úsměvem kapitán a zakladatel zmíněných služeb Šimon Pelikán.

Do akce se zapojila řada podniků, které dohromady složily program z kulturních i gastro zážitků, dílniček a otevřených dveří. V rámci akce bude také slavnostně otevřen nový komunitní prostor v Divadle na cucky. „Ve spolupráci s Nadací VIA a programem Milion pro Olomouc od společnosti Kaufland jsme s dobrovolníky Divadla na cucky přebudovali jeden nevyužitý kout a vytvořili prostor takzvané Komunitní oázy. Ten bude sloužit nejen pro setkávání účastníků našich kurzů, diváků a návštěvníků galerie či kavárny, ale také studentům a zájemcům z řad široké veřejnosti, kteří chtějí pořádat společenské debaty, besedy, či jen přátelská posezení a hledají pro svou akci vhodné místo,“ uvedla k slavnostnímu otevření ředitelka divadla Alžběta Kvapilová a zároveň vyzvala k užívání prostoru. „Zveme tímto všechny Olomoučany, aby Komunitní oázu v centru města využívali pro své potřeby. Budeme se těšit na nové akce, které u nás najdou své místo, a na společná setkávání.“

Celá akce je přístupná zcela zdarma. Za zvýhodněnou cenu mohou návštěvníci navíc ochutnat speciální drink „Dolní náměstí“, který se bude podávat ve vybraných podnicích.

PROGRAM:
14.00 / podium na Dolním náměstí
Divadlo na cucky: Tři oříšky
Neklasická verze klasické pohádky pro lidi a lidičky od 5 let.
Doba trvání: 50 minut

14.00–18.00 / před provozovnou Lounge bar Ataman
Lounge bar Ataman: Dýmkový koutek
Ochutnejte klasický kalyan neboli Ataman vodní dýmku.

14.00 – zavíračka / vybrané podniky
Ochutnejte Dolní náměstí
Přijďte ochutnat jak chutná Dolní náměstí. Zapojené kavárny, hospůdky či restaurace budou lákat návštěvníky na svůj originální osobní vymazlený drink „Dolní náměstí“, a to jak v alko, tak v nealko verzi.
Akce probíhá v Naše Café, vaflárna Hany Bite, Café na cucky, Bla bla bla Olomouc a Republica street bar.

15.00 / podium na Dolním náměstí
Dětské knihkupectví Zlatá velryba: Předčítání pro děti
Předčítání pro děti z knížky Tátův dráček (R. S. Gannettová) s Janou Posníkovou.
Doba trvání: 30 minut

15.00–17.00 / NZDM v Olomouci, Dolní náměstí 38, 4. patro
Den otevřených dveří v NZDM
V našem volnočasovém klubu máte spoustu možností. Můžete si zahrát na hudební nástroje, stolní fotbálek či hokej, ping-pong, kulečník a nejrůznější deskové hry. Také si zde můžete zahrát nějakou počítačovou hru, PlayStation nebo jen tak brouzdat po internetu. Pro mladé umělce je možnost nahlédnout do nahrávacího a tanečního studia. Těšíme se na vás.

15.00–18.00 / chill out zóna na Dolním náměstí u Mariánského sloupu
Divadlo na cucky: Dolní jako obývák?
Kde jsou hranice našeho prostoru a co jsme ochotni ještě sdílet? Přijďte společně s architektem Vojtěchem Jemelkou zabořit ruce do písku, stavět sny, hledat měřítko těla a naše hranice. Vždy v celou hodinu si budete moct poslechnout a zhlédnout performance o vzniku města a vývoji veřejného prostoru od pravěku až po současnost.

15.00–18.00 / před salonem Capone Barbershop
Capone Barbershop: Ukázka střihů
Ochutnávka drinků a ukázka střihů. Nechte se ostříhat a oholit.

15.00–19.00 / chill out zóna na Dolním náměstí u Mariánského sloupu
SPOLU Olomouc: Dýňové dobroty
Uživatelé služeb napečou dobroty z dýní z vlastní produkce.
SPOLU Olomouc je nezisková organizace, poskytující osobní asistenci, sociální rehabilitaci, sociálně aktivizační službu, odlehčovací službu a volnočasové aktivity.

15.00–19.00 / chill out zóna na Dolním náměstí u Mariánského sloupu
SPOLU Olomouc: Dílnička
Výroba hmyzího domku a výroba placky.

16.00 / chill out zóna na Dolním náměstí u Mariánského sloupu
Divadlo na cucky: Prezentace nápadů nadané mládeže
Představení mentoringového programu Divadla na cucky pro nadanou mládež, nábor nových účastníků a prezentace projektů týkajících se veřejného prostoru.
Doba trvání: cca 40 minut

17.00–19.00 / OLODVOREK
OLOŠLAP
Jízdy na OLOŠLAPU po Dolním náměstí.

17.00–20.00 / Divadlo na cucky
Czechitas: Vytvoř si animaci během pár hodin
Zkus si programování ve Scratchi – jednoduchém vizuálním programovacím jazyku, díky kterému si můžeš vytvořit vlastní hru nebo animaci během pár hodin! Workshop je určen pro účastníky ve věku 11–20 let, vedený zkušenými lektory z Czechitas, realizovaný v prostorách Divadla na cucky.

17.00–20.00 / Bla bla bla Olomouc
Bla bla bla Olomouc: Den otevřených dveří a házení sekerou
Den otevřených dveří v odpoledních hodinách. V přední části provozovny karaoke jukebox, stage, mikrofony a TV s textem. Ve střední části provozovny Bulzajz – házení sekerou na terč. Obojí vyžaduje určitou dávku odvahy a v tento den jsou vítáni malí i velcí zvědavci.
Výjimečně bez rezervace a i pro mladší než dospělé.

17.00–21.00 / OLODVOREK
OLODVOREK: Vernisáž Vaga Art
Výstava obrazů české umělkyně Katky Kaplanové (Vaga Art) v pop-artovém nádechu a freestyle výdechu.
Od 19.00 také s hudebním doprovodem.

18.00 / Divadlo na cucky
Slavnostní otevření Komunitní oázy
Zahájení provozu komunitní oázy v prostorách Divadla na cucky.

www.zazitmestojinak.cz
bit.ly/dolnakzije

 

Autor článku: Zdeněk Vévoda; Foto: Jan Hrinda