25.05.2006 00:00

Aktuálně: Kontrola odhalila chyby v hospodaření Národního divadla

Praha 25. května (ČTK) - Kontrola ministerstva kultury odhalila závažné chyby v hospodaření Národního divadla. Vedení divadla podle závěru kontroly v uplynulých třech letech opakovaně porušovalo zákon o účetnictví, stavební zákon a nehospodárně nakládalo se státními penězi. Část z nich dokonce kontroloři navrhují vrátit zpět do státního rozpočtu. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz.

Kontrolory poslal do Národního divadla, které je státní příspěvkovou organizací, ministr kultury Vítězslav Jandák.

Divadlo například proplácelo provozní zálohy, aniž by doložilo doklady, na jejichž základě měly být vyplaceny. Faktury za mediální konzultace opakovaně proplatilo bez dokumentů, které by dostatečně prokazovaly odvedenou práci. "Dokladová inventarizace za rok 2003 nebyla řádně provedena a údaje uvedené v účetní závěrce jsou nesprávné," cituje server z kontrolní zprávy.

Kontroloři mají podle Aktuálně.cz také podezření, že divadlo předražilo rekonstrukci sociálního zařízení za 889 tisíc korun, k níž nebyla pořízená žádná projektová dokumentace a divadlo k ní nemělo potřebný souhlas památkářů.

Kromě nesrovnalostí odhalených při kontrole bude muset vedení divadla vysvětlovat i okolnosti, za nichž dává vydělat členům managementu, píše server. Ředitel divadla Daniel Dvořák, který je uznávaným scénografem, připravoval v minulých letech scénu k řadě operních představení. U některých šlo o obnovené premiéry, u nichž mělo divadlo k dispozici stávající scénu, ale na další představení si nechalo udělat novou od Dvořáka. Za rok 2003 Dvořák na honorářích získal 370 tisíc korun, o rok později dalších 300 tisíc.

Dvořák na této praxi podle serveru nevidí nic špatného. "Je to výsostné právo režiséra, koho si vybere," řekl serveru. Většinu představení, k nimž Dvořák připravoval scénu, režíroval jeho dlouholetý spolupracovník Jiří Nekvasil, nynější šéf opery Národního divadla. Nekvasila si na první scénu přivedl Dvořák poté, co se stal ředitelem.

Národní divadlo také v uplynulých třech letech uzavřelo několik smluv se společností MozART, v níž dříve působil Dvořák coby společník. Firma má od Národního divadla pronajaté na prázdniny Stavovské divadlo. Podle smluv o pronájmu ale nemusí Národnímu divadlu platit za vodu a energii. Divadlo také firmě vyplatilo téměř 3,5 milionu za výrobu nábytku a scénografii a společnost rovněž dodala do sekretariátu ředitele divadla a jeho tajemníka nábytek za bezmála 300 tisíc korun. Dvořák nicméně odmítá, že by firmu protežoval. "Z firmy jsem odešel, když jsem se stal ředitelem Národního divadla, právě kvůli možnému střetu zájmů. Nemám už s ní nic společného," řekl serveru.

"Závěry kontroly byly předloženy ke konečnému rozhodnutí panu ministrovi, který si obsáhlý spis vzhledem ke svému náročnému programu ještě nestihl prostudovat. Ke kontrole se tedy vyjádří, až se s jejími výsledky seznámí," sdělila serveru Ludmila Kadrnková z odboru komunikace ministerstva.

Dvořák nepředpokládá, že by byl kvůli zjištěným pochybením odvolán. "Domnívám se, že jsme z našeho pohledu vše vysvětlili. Jsou tam i chyby, které uznáváme. Vždy šlo ovšem o selhání jednotlivce, nikoli systému," řekl Aktuálně.cz.

mkv

Autor článku: ČTK