15.06.2006 00:00

Aktuálně: Šéf Národního divadla ztratí odměny, funkci hájil

Praha 15. června (ČTK) - Ministr kultury Vítězslav Jandák rozhodl o trestu pro ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka. Bude mu krácena roční odměna, svou funkci Dvořák zatím uhájil, informoval zpravodajský server Aktuálně.cz. Důvodem jsou chyby v hospodaření. O jakou částku šéf divadla přijde, Jandák neupřesnil. Server píše, že v příštích dnech, tedy těsně před svým odchodem z ministerstva, by měl Jandák rozhodnout, zda Dvořáka odvolá.

Ministerská kontrola zjistila, že management Národního divadla v uplynulých třech letech opakovaně porušoval zákon o účetnictví a stavební zákon a nehospodárně nakládal se státními penězi. Část z nich dokonce kontroloři navrhli vrátit zpět do státního rozpočtu. Lidé z vedení divadla včetně Dvořáka navíc údajně nechávali sami sebe vydělávat na jednotlivých představeních.

"Čekám na vyjádření stavebního a finančního úřadu, abych se přesvědčil o míře jeho pochybení. O kvalitě jeho umělecké práce už dostatečný obraz mám," řekl Jandák bez bližších podrobností. Odmítl přitom možnost, že by za odkládáním definitivního verdiktu byla politická situace po volbách. "Mé rozhodnutí o případném odvolání to nijak neovlivní. Pokud budou důvody dostatečně závažné, doufám, že bude pochopeno napříč celým politickým spektrem," dodal.

Dvořák podle Aktuálně.cz neočekává, že by odvolán byl. "Domnívám se, že jsme z našeho pohledu vše vysvětlili. Jsou tam i chyby, které uznáváme. Vždy šlo však o selhání jednotlivce, nikoli systému, takže své odvolání nepředpokládám," uvedl.

khj rot

Autor článku: ČTK