18.09.2007 00:00

Alfreda Jarryho a jeho dílo chce představit konference

Praha 18. září (ČTK) - Poodhalit osobnost francouzského spisovatele Alfreda Jarryho a představit ho i jinak než jen jako autora notoricky známého krále Ubu chce mezinárodní konference, která se bude tomuto slavnému autorovi v říjnu v Ostravě a Praze věnovat.

Bude se jmenovat Alfred Jarry a česká kultura a uskuteční se od 18. do 21. října v Ostravě, doprovodný program se bude konat ještě 23. října v pražském Francouzském institutu.

Francouzský básník, dramatik a prozaik Alfred Jarry zemřel v pouhých 34 letech před sto lety, 1. listopadu 1907. Hlubokou stopu zanechal i v české avantgardě.

Proslul scénickou groteskou Král Ubu (1896) a dalšími díly tohoto pamfletického cyklu Ubu spoutaný, Ubu na homoli, Ubu paroháč. Jarry se svým králem Ubu předjímal poetiku absurdního divadla a ovlivnil mnohé umělecké směry, například dadaismus a surrealismus.

Také Jarryho prozaická tvorba je rozsáhlá: kromě sportovně-sexuálního románu o karikatuře supermana Nadsamec (1902) napsal například Messalinu či Skutky a názory doktora Faustrolla, patafyzika.

V českém prostředí má Jarry i dnes mnoho příznivců. Jeho trvalou oblibu se bude snažit vysvětlit i konference, kterou pořádají Filozofická fakulta Ostravské univerzity a francouzské velvyslanectví. Pozvali 21 účastníků z celého světa, kteří se Jarryho životem a dílem zabývají.

hrm

Autor článku: ČTK