08.07.2019 20:57

Amatérské tanečnice z Vysočiny začaly s přípravou na festival KoresponDance

Amatérské tanečnice z Vysočiny, které se zúčastní festivalu současného tance KoresponDance, za sebou mají první zkoušku. V Jihlavě ji dnes vedla slovenská tanečnice a choreografka Petra Fornayová, autorka inscenace, která měla premiéru v roce 2015. V původním tvaru byla určena pro 14 tanečníků. Ve Žďáru nad Sázavou, kde festival 12. července začne, se bude poprvé tančit v komunitní formě s šedesátkou účinkujících, řekla ČTK Fornayová.

KoresponDance vyzval obyvatele Vysočiny k tanci už loni. Díky spolupráci s organizacemi pro seniory se zapojily asi tři desítky dam, z nichž nejstarší bylo přes 80 let. Letos organizátoři přizvali i děti a jejich rodiče. Kromě Jihlavy budou trénovat také v Havlíčkově Brodě a ve Žďáru nad Sázavou, kde v rámci festivalu vystoupí 13. července.

Inscenace Dance with Changing Parts podle Fornayové stojí na abstraktní a minimalistické hudbě Phillipa Glasse v živém podání komorního hudebního tělesa Cluster Ensemble. Minimalismus se odráží i v choreografii tvořené několika řetězci pohybů, které budou tanečníci předvádět 30 minut. „Představení od začátku počítá s přítomností amatérů v tom nejlepším smyslu slova," řekla Fornayová.

Tančit dnes přišla i Pavla Radová. Loňská zkušenost, kdy představení s amatéry vedli mexičtí tanečníci z uskupení Foco alAire, ji uchvátila. „Celé nádvoří povstalo a křičelo bravo. To se mi nikdy nestalo, aby někdo starým babičkám takhle fandil," řekla Radová. Nadšená byla z loňského účinkování i Marie Veselá. „Původně jsme přišli s tím, že se jen podíváme a odejdeme. Ale byli jsme tady asi všichni takoví, kteří rádi zkouší něco nového," řekla. Letos pozvala i kamarádku, která loni netančila.

Petra Fornayová je slovenská režisérka, choreografka, herečka a publicistka. Spolu s dalšími založila divadlo A4 nebo festival současného tance Nu Dance Fest. Autorská představení vede i na jiných festivalech.

http://www.korespondance.cz/

Autor článku: ČTK: Vendula Krausová, dr