21.10.2010 00:00

Amatérští herci z Lázní Toušeň budou hrát v Šanghaji

Amatérský divadelní soubor z Lázní Toušeň odletí tento pátek na 12. mezinárodní festival umění do čínské Šanghaje. Stane se tak prvním divadelním souborem, který bude v Asii reprezentovat české amatérské divadlo, řekl vedoucí souboru Jan Králík. Ansámbl, hrající při místní tělocvičné jednotě Sokol, předvede asijskému publiku v 90 minutách programu čtyři hry beze slov.

Součástí asijského turné s pěti vystoupeními bude i účast na tvůrčích dílnách pro studenty šanghajské Divadelní akademie. Veřejná divadelní představení jsou zároveň přístupna návštěvníkům světové výstavy EXPO 2010.

"Projekt nazvaný Vystoupení v Šanghaji 2010 je první příležitostí k prezentaci českého, a tím i středočeského amatérského divadla v Číně. Pro představení určená veřejnosti zvolila čínská strana název Czech Mime by Lázně Toušeň," uvedl Králík.
 
Soubor pozvala na festival šanghajská Divadelní akademie, která si i zvolila repertoár, a to podle DVD záznamů. Z různých možností pohybového divadla tak byly podle Králíka zvoleny jevištní útvary nazvané Kino, Loď, Rybář a Autíčko, při nichž nevznikají jazykové bariéry. "První dva tituly představují uzavřené dějové celky, druhé dva jsou jevištních etudy," doplnil. Všechny inscenace jsou autorským dílem režiséra souboru Dušana Müllera, Pavla Fialy a hudebního skladatele Míti Denčeva.

Amatérští toušeňští herci hráli již třikrát na Jiráskově Hronově a byli pozváni na několik zahraničních přehlídek, mimo jiné na festivaly v Paderbornu a Lörrachu v Německu a v Saint-Louis ve Francii, odkud nedávno přivezli bronzovou plaketu jako vůbec nejlepší zahraniční soubor.

Dvanáctý šanghajský mezinárodní divadelní festival je součástí Výstavy orientální komedie, která se kontinuálně pořádá od září do konce letošního roku. Zúčastní se jí soubory z více než 30 zemí světa. Divadelní soubor při T. J. Sokol Lázně Toušeň je jediným účastníkem pozvaným z České republiky.

Zdroj: Šárka Mrázová, sap

Autor článku: ČTK