20.03.2006 00:00

Amatérští loutkáři uvítají v Třebíči jaro už počtyřicáté

Třebíč 20. března (ČTK) - V Třebíči začne v pátek jubilejní 40. ročník krajské přehlídky amatérských loutkářských souborů Třebíčské loutkářské jaro 2006. Malým i větším divákům se během dvou dnů představí s osmi představeními sedm souborů. Nejlepší z nich mohou získat nominaci na celostátní festival Loutkářská Chrudim, řekla dnes ČTK Stanislava Štěpánková z pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení.

Přehlídku zahájí v 10:00 v sále Národního domu třebíčský loutkářský soubor Zdravíčko s pohádkami Červená Karkulka a Perníková chaloupka. Pro dospělé diváky je určena v sobotu ve 14:00 hra kyjovského souboru Ruce nohy na špagátě s názvem Konec Faustů v Čechách aneb Kdo odejde, když neodejde Václav a kdo neodejde, když Václav odejde. Přehlídku zakončí v sobotu v 16:30 loutkářský soubor Ferdinand brněnského Salesiánského střediska mládeže PanCrFaust.

Náklady na uspořádání přehlídky činí kolem 25.000 korun. Organizátorům na ně přispěl také kraj Vysočina. Vydají almanach s fotografiemi a statistickým přehledem souborů, které se v historii festivalu zúčastnily. "Za 40 let prošlo festivalem kolem 60 souborů," řekla Štěpánková.

Tradice Třebíčského loutkářského jara vznikla v roce 1967 zásluhou tamní Maňáskové scény Zdravíčko. Přehlídka měla střídavě charakter krajské soutěžní akce a meziokresní přehlídky. V posledních letech je mezikrajovou soutěžní přehlídkou pro Vysočinu a kraje Zlínský a Jihomoravský.

Jaroslav Buček snm

Autor článku: ČTK