07.11.2007 00:00

Americká stepařka Heather Cornell (New York) v Praze v rámci projektu STEP 2007

Proč projekt STEP 2007

Step v dnešní podobě je výsledkem vývoje kulturního-tanečního dědictví anglofonních osadníků Ameriky, které se mísilo s tanci ostatních etnik, zvláště Afro-američanů. Nově vzniklá taneční forma byla z Ameriky importována zpět do Velké Britanie, kde znovu podléhala vlivům svých vlastních kořenů. Přestože během doby vzniklo po celém světě množství stepařských klubů, směr vývoje stepu je přirozeně dále určován zeměmi, které stály u jeho zrodu.

Jako svébytná umělecká taneční forma je step v České republice opomíjen hlavně z důvodů historických. Kontakt s tímto žánrem byl u nás částečně přerušen druhou světovou válkou a po nástupu komunismu byl zcela znemožněn. Step byl označován za typický produkt úpadkové "imperialistické" kultury a jako taneční styl živořil na okraji uměleckého spektra. Step ovšem od té doby prošel bouřlivým vývojem, který v podstatě kopíroval vývoj jazzové populární hudby tak, jak ho známe do dnešních dnů. Vrátit stepu jeho rovnocenné postavení mezi ostatními tanečními technikami je možné pouze rozvojem intenzivních mezinárodních styků se zeměmi jeho původu, zvaním kvalitních tanečníků a pedagogů do České republiky.

Projekt si zvláště klade za cíl zaplnit mezeru v tanečním vzdělání tanečních pedagogů, tanečníků profesionálů i amatérů, kteří se stepu věnují jako zájmově umělecké činnosti, i široké laické veřejnosti.

Všechny akce projektu jsou přístupné široké veřejnosti hostitelské země i zahraničním hostům a místní stepařské kluby a organizace pomáhají doprovodnými akcemi při propagaci celého projektu.

Tímto projektem navazujeme na úspěšné akce se zahraničními lektory a oslavy Dne stepu, které jsme uspořádali v letech 1999 - 2006.

 

Akce projektu STEP 2007

" zimní seminář techniky stepu Lane Alexander (Chicago), step - 27. 1. 2007
" Pražský pohár čtvrtý ročník taneční stepařské soutěže v Praze, 17. 3. 2007
" jarní seminář techniky stepu Terry Brock (New York), step - 18. 3. 2007
" oslavy Dne stepu v České republice Rusty Frank (California), step - 25. - 27. 5. 2007
" letní škola tance "Lužany 2007" Alan Onickel (New York) step, jazz dance 1. - 8. 7. 2007
" podzimní seminář techniky stepu Heather Cornell (New York) step - 24. 11. 2007

 

Podzimní seminář techniky stepu a lekce o jeho historii v USA

Termín semináře: sobota 24. listopadu 2007 od 10.00 do 15.00 hodin

Hostem letošního posledního stepařského semináře je paní Heather Cornell z New Yorku.

Heather Cornell je režisérkou a choreografkou Broadwayského muzikálu The Play What I Wrote, který byl nominován na cenu Tony Award a hrál se v Lyceum Theatre do června 2003. Je uměleckou vedoucí a choreografkou skupiny stepařů a hudebníků z New Yorku "Manhattan Tap", kterou v roce 1986 spoluzakládala. Její spolupráce na hudbě komponované speciálně pro stepaře je známa po celém světě. V říjnu 2000 měla premiéru její show "Notes to Soné", která vznikla ve spolupráci se skladatelem Bobem Telsonem (Gospel at Colonnus) a argentinským akordeonistou Chango Spasiukem. V červnu 1998 uvedla svoji samostatnou práci "Excursion Fare" v Joyce Theatre v New Yorku, pro kterou mixoval world music Keith Terry se skupinou Crosspulse. Dvakrát spolupracovala s jazzovou legendou Ray Brownem a v roce 1997 účinkovala s jeho triem v Alice Tully Hall v Lincoln Center. Od roku 1989 spolupracovala se skladatelem a pianistou Keith Saundersem, hudebním vedoucím Manhattan Tap. Se svojí skupinou účinkovala po celém světě, v divadlech Riverside Theatre v Londýně, Apollo Theatre v New Yorku, na Aspen Dance Festivalu v Coloredu a na turné po Severní i Jižní Americe, napříč Evropou a v Číně.

Pro televizi vytvořila choreografie a vystupovala v národním vysílání KQED Special s legendárním Honi Colesem, v Tap Dance in Amerika Gregory Hinese pro Great Performances PBS, v jazzovém seriálu kanadské televize Souns Impresive. Od roku 1993 do roku 1996 vystupovala pravidelně v pořadu WNYC Radia "Around New York" a dále v pořadu "Fresh Air" rádia CBC.

Heather Cornell rozvinula svůj stepařský styl jako student šesti legendárních amerických stepařů první generace. Měla tu čest vystupovat v New Yorku, Los Angeles a po celé Kanadě s Buster Brownem, v Paříži a v New Yorku s Eddie Brownem, s Copasetics a Silver Belles v Apolo Theater v New Yorku, v Lincoln Center tamtéž s Cookie Cookem, ve Village Gate Jazz Clubu se Steve Condosem a v New Yorské Town Hall s Chuck Greenem. Na počátku své stepařské kariéry byla partnerkou tanečního klauna Noela Parenti, se kterým se účastnila prvního International Clown Festival v roce 1984 v New Yorku.

Dnes je jedním z hlavních pedagogů stepu. Na základě tradičního odkazu svých učitelů vyvinula vlastní styl concert tap, který zdokonalovala spoluprací se špičkovými umělci jazzové a world music. Výsledkem je technika bohatá tradičním odkazem, uměleckou zkušeností, muzikálností a inspirací. Založila Manhattan Tap Apprentice Program, ve kterém se školilo mnoho dnešních stepařů včetně Maxe Polaka, Michaela Minery, Roxane Butterfly, Boba Caroll a Jennie Hill a také další členové souborů jako Manhattan Tap, Stomp, Bring In da Noise, Bring In da Funk, Tap Dogs, Cool Heat at Urban Beat a Riverdance. Heather tráví mnoho času na cestách, pobývá v zahraničí a učí master classes po celém světě.

Její činnost podporují svými granty americké National Endowment for the Arts a Meet the Composer. V roce 1989 obdržela jako první stepař grant z Canada Council a v roce 1995 byla vybrána k měsíčnímu uměleckému pobytu v Kanadě.

Místo: taneční sál Kulturního střediska Delta, Vlastina ul. 887, 161 00 Praha 6

Lekce z historie stepu v USA - v neděli 25. listopadu od 9.00 hodin ráno, na programu jsou videoklipy stepařů první generace i ukázky z tvorby našeho zahraničního hosta a souboru Manhattan Tap, doplněné výkladem a diskuzí.

Místo: taneční sál Kulturního střediska Delta, Vlastina ul. 887, 161 00 Praha 6

Tradiční swingová tančírna tanečního studia Zig-Zag se koná v sobotu 24.11.07 od 19.00 hodin v hotelu Arcotel Teatrino (Bořivojova 53. Praha 3). Jejím hostem bude naše americká lektorka Heather Cornell, která zde s domácími stepaři povede improvizační jam session, k tanci a poslechu hraje Big Band Trumpets. Vstup volný.

 

Profil organizátora

Taneční studio Zig-Zag tap & swing

Studio, které vede pedagog a choreograf Zdeněk Pilecký, bývalý tanečník Hudebního divadla v Karlíně a Státní opery Praha, se zaměřuje především na step a taneční choreografie k hudbě 20. až 60. let. Studio ZIG-ZAG pořádá kromě lekcí techniky stepu pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé (i profesionály) i kurzy jazzového tance, kurz Lindy Hop (tance na swingovou hudbu) a akrobacie. Taneční skupina Zig-Zag vystupuje s komerčním programem při slavnostních příležitostech a společenských akcích.

 

Sponzoři projektu

Konání stepařské soutěže Pražský pohár podporuje hlavní město Praha. Oslavy Dne stepu v České republice a další vybrané akce projektu podporuje Ministerstvo kultury ČR a Americké velvyslanectví - Office of Public Affairs.

Zdroj: Zdeněk Pilecký Zig-Zag, studio@zig-zag.cz

Autor článku: redakce