24.05.2001 00:00

Americké divadlo nastudovalo hru o kabaretu v terezínském ghettu

NEW YORK 23. května (zpravodaj ČTK) - Newyorská experimentální divadelní scéna Theater Lab uvádí od soboty 19. května hru o jednom z několika kabaretů, které provozovali vězni v terezínském ghettu, aby ulehčili tíživému osudu a aspoň trochu se vysmáli nacistickým mučitelům. Napsal to dnes americký deník The New York Times.

Do hry nesoucí název "Jen jako kdyby: O životě a kabaretu z rajského ghetta Terezín" zapojil hudební režisér Sergej Dreznin některé původní melodie a lyriku, které v ghettu vznikly. Tvůrci hry se však záměrně vyhnuli nejhrozivějším stránkám táborového života, protože chtěli ukázat spíše to, co dodávalo lidem vitalitu a udržovalo je v chodu.

Hra sama nemá formát kabaretu, nýbrž je pouze ukázkou toho, jak se kabaret provozoval. Jevištní dekorace jsou proto prosté. Na scéně je postavena jiná, menší pódium a vše je obklopeno maketou cihlových zdí, které mají vyvolávat dojem předválečné Vídně. Tempo hry je podle režiséra Andreje Belgradera záměrně rychlé opět s cílem vyhnout se bolesti uštědřované každodenním životem v ghettu.

Páteří hry jsou recitace úryvků ze zápisků vězňů, z jejich vzpomínek na pozadí refrénu neoficiální táborové hymny "Terezínský pochod", kterou složil průkopník české divadelní avantgardy Karel Švenk, jenž zahynul v roce 1945 v jednom z pobočných osvětimských táborů. Vedle dvou dospělých a jednoho dětského herce provází diváky hrou soudobě oblečená vypravěčka, která líčí historii tábora, ale podle recenze má právě tento aspekt hry naprosto "umrtvující účinek". Hra je inspirována dílem vídeňského tvůrce Alexandrem Wächetera.

Autor článku: redakce