12.06.2017 14:28

Americkou cenu Tony za nejlepší divadelní hru získalo drama Oslo

Americkou cenu Tony za nejlepší divadelní hru v neděli získalo drama Oslo, které zachycuje diplomatická jednání mezi Izraelci a Palestinci v 90. letech. Na tradičním slavnostním vyhlašování ocenění v různých oblastech divadla, muzikálu a činohry v newyorském sále Radio City Music Hall však nejčastěji zněl název muzikálu Dear Evan Hansen (Drahý Evane Hansene), který posbíral celkem šest sošek včetně té určené pro nejlepší nový muzikál.

Hra Oslo je podle agentury AP tříhodinové přemítání o diplomacii. Autor hry J.T. Rogers v ní zachycuje jednání mezi Izraelci a Palestinci v roce 1993, která nakonec vyústila v průlomové dohody z Osla a podání ruky mezi izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a předsedou Organizace pro osvobození Palestiny Jásirem Arafatem.
Oslo, které se nyní hraje v newyorském divadle Beaumont Theater, získalo také ocenění pro nejlepšího herce. Stal se jím představitel izraelského diplomata Michael Aronov.

Údajně dojemný muzikál Dear Evan Hansen je o dospívajících outsiderech a pokaždé, když na slavnostním vyhlašování zaznělo jméno muzikálu, účastníci večera propukli v jásot. Steven Levenson dostal díky práci na tomto muzikálu cenu za nejlepší scénář. Oceněna byla i herečka Rachel Bay Jonesová a herec Ben Platt.
Platt se v děkovném projevu, který AP označila za hodný k připomenutí, obrátil k mladým lidem, kteří trpí sociální úzkostí tak, jako jeho postava v muzikálu. „Neztrácejte svůj čas tím, že se budete snažit být jako ostatní" řekl Platt. "Věci, které vás činí zvláštními, jsou ty, které vám dávají sílu," dodal.
Úspěšný rok pokračuje pro Benja Paseka a Justina Paula, kteří dostali sošku za písně k muzikálu Dear Evan Hansen. Nedávno přitom dostali Oscara za text k písni City of Stars z filmového muzikálu La La Land.

Kromě průvodce večerem, jímž byl americký herec Kevin Spacey, se na slavnostním předávání ukázali také další mezinárodně známé osobnosti ze světa filmu. Bette Midlerová dostala už svou čtvrtou sošku Tony za účinkování v obnovené muzikálové klasice Hello, Dolly! Podobně Kevin Kline zabodoval na divadelních cenách už potřetí ve své kariéře. Tentokrát mu vavříny přinesla role egocentrika v dramatu Present Laughter (Přítomné veselí). Ocenění pro nejlepší divadelní režii získala Rebecca Taichmanová za hru Indecent (Nemravný).

https://www.tonyawards.com/