17.04.2007 00:00

Anna Karenina v Ábíčku rozehraje slavný příběh nemanželské lásky

Nové zpracování známého románu Lva Nikolajeviče Tolstého se točí kolem večné otázky - jak se zachovat v situaci, kdy musíme ve vztahu volit mezi citem a povinností?

Inscenace režiséra Petera Gábora, jejíž scénář je pojat téměř jako filmová předloha, má hned dvě Kareniny: v hlavní roli se objeví Lenka Vlasáková v alternaci s Michaelou Badinkovou. Herečky odlišné vzhledem, temperamentem i jinou životní zkušeností tak slibují pokaždé trochu jinou podívanou.

KARENINA-MB.jpg

„Anna Karenina bude aktuální i za padesát let,“ říká Lenka Vlasáková o Tolstého románu, odehrávajícím se v imperiálním Rusku 19. století. „Je to geniální studie nejen Anny, ale i jejího manžela, milence Vronského a ostatních postav,“ míní Vlasáková. Oduševnělá tmavovláska, maminka tří dětí se proslavila zejména hlavní rolí ve filmu Lea, za kterého získala Českého lva.

“Velmi mě zaujaly Tolstého podrobné popisy postav, třeba takové detaily, jako že postava má špinavé nehty,“ souhlasí alternující Michaela Badinková. „I takové maličkosti totiž můžou pomoci herci roli ztvárnit,“ míní Badinková. Půvabná světlovláska je původem ze Slovenska a u nás se skvěle uplatnila zejména v muzikálech. Známá je i z televizního seriálu Ulice.

Anny Karenina vypráví příběh ženy krásné a nešťastné, příběh vášnivé lásky, která se vzepřela konvencím své doby. Nebyla to však láska dost pevná, aby se jí dal naplnil celý život… I proto Anna, která kvůli milenci opustila svého manžela, dítě a společenské postavení, končí tak tragicky. „Na postavě Anny Kareniny mě láká její neuvěřitelná odvaha udělat v tehdejší době to, k čemu se odhodlala. Ta šílená odvaha - to je to, čeho bych se chtěla na jevišti dotknout,“ říká Michaela Badinková, která vzápětí dodává: „Je mi 28 a musím říct, že čím jsem starší tím více spoléhám ve vztazích i na rozum, před pár lety by to třeba bylo jinak.“

Jak totiž upozorňuje dramaturgyně Věra Mašková, Tolstoj nemanželským vztahům zdaleka nepřál a k osudovým láskám se stavěl velmi skepticky: „Ústřední dvojice Karenina s Vronským se v románu ocitají jakoby na opuštěném ostrově, na kterém zažívají hrůzy toho, co jim přinesl jeden splněný sen“, říká Mašková. „Tolstoj si velmi si vážil těch, kteří dokáží ve svých „obyčejných“ vztazích žít ze dne na den“.

V dalších rolích chystané inscenace se můžeme těšit na Lilian Malkinu, Vladimíra Čecha, Lukáše Jurka, Jitku Smutnou, Stanislavu Jachnickou, Hynka Čermáka, Martina Mňahončáka a další

Hudbu k představení složil Milan Nitra ze skupiny Buchty.

O programu a vstupenkách více na www.mestskadivadlaprazska.cz

Zdroj: magdalena@shakespeare.cz

Autor článku: Informace z divadel