01.10.2020 10:22

Antonín Puchmajer D.S. vstupuje do jubilejní 30. divadelní sezony

Ve čtvrtek 8. října od 19:00 vstoupí na své domovské scéně v Galerii Josefa Adamce v Praze 7 na Špejcharu divadelní soubor Antonín Puchmajer D.S. představením Příběhy z pohřbu aneb Povídej mi něco hezkého do své již třicáté, jubilejní divadelní sezony.

Inscenace hry, kterou známá česká spisovatelka Kateřina Rudčenková napsala přímo na tělo souboru, patří podle odborných i laických ohlasů k nejpovedenějším počinům v historii divadla. Dramaturgyně a spisovatelka Alena Zemančíková o ní uvedla: Spojení hudby, potměšilé, o to však výmluvnější poezie, svitu svíček i poněkud přízračného herectví čtyř postupně se prosazujících mužů a dvou žen skládá tvar, který připomíná poetiku filmů „nových vln“, kdy děj je jenom jednou částí díla, působivého v celku jako obraz. Soubor ji ještě letos kromě své domovské adresy představí v prosinci ve Vile Štvanice či při některých mimopražských hostováních (v Plzni, Klášterci nad Ohří a dalších).

Druhým titulem, který se soubor chystá v nadcházející sezoně pravidelně uvádět, je scénické čtení hry Vladimíra Mikulky Beranidla budoucnosti, opulentní ságy z přítomnosti, „ve které jsou všechny konspirační teorie pravdivé“. Hru, která bodovala v Cenách divadelní kritiky za rok 2019, soubor nejblíže, příznačně, uvede 17. listopadu v pražské Činoherní kavárně poblíž, s událostmi sametové revoluce pevně spjatého, Činoherního klubu.

Jako nový projekt, s předpokládanou premiérou v lednu 2020, Antonín Puchmajer připravuje sólo inscenaci Jany Švejdové s hudbou Soni Koutové Potkala ji smrti, která se bude věnovat divadelně dnes hojně probíranému tématu stáří a umírání.  

https://antonin-puchmajer-d-s0.webnode.cz/

Autor článku: Martin J. Švejda

Antonín Puchmajer D.S. vstupuje do jubilejní 30. divadelní sezony

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.