01.10.2020 10:22

Antonín Puchmajer D.S. vstupuje do jubilejní 30. divadelní sezony

Ve čtvrtek 8. října od 19:00 vstoupí na své domovské scéně v Galerii Josefa Adamce v Praze 7 na Špejcharu divadelní soubor Antonín Puchmajer D.S. představením Příběhy z pohřbu aneb Povídej mi něco hezkého do své již třicáté, jubilejní divadelní sezony.

Inscenace hry, kterou známá česká spisovatelka Kateřina Rudčenková napsala přímo na tělo souboru, patří podle odborných i laických ohlasů k nejpovedenějším počinům v historii divadla. Dramaturgyně a spisovatelka Alena Zemančíková o ní uvedla: Spojení hudby, potměšilé, o to však výmluvnější poezie, svitu svíček i poněkud přízračného herectví čtyř postupně se prosazujících mužů a dvou žen skládá tvar, který připomíná poetiku filmů „nových vln“, kdy děj je jenom jednou částí díla, působivého v celku jako obraz. Soubor ji ještě letos kromě své domovské adresy představí v prosinci ve Vile Štvanice či při některých mimopražských hostováních (v Plzni, Klášterci nad Ohří a dalších).

Druhým titulem, který se soubor chystá v nadcházející sezoně pravidelně uvádět, je scénické čtení hry Vladimíra Mikulky Beranidla budoucnosti, opulentní ságy z přítomnosti, „ve které jsou všechny konspirační teorie pravdivé“. Hru, která bodovala v Cenách divadelní kritiky za rok 2019, soubor nejblíže, příznačně, uvede 17. listopadu v pražské Činoherní kavárně poblíž, s událostmi sametové revoluce pevně spjatého, Činoherního klubu.

Jako nový projekt, s předpokládanou premiérou v lednu 2020, Antonín Puchmajer připravuje sólo inscenaci Jany Švejdové s hudbou Soni Koutové Potkala ji smrti, která se bude věnovat divadelně dnes hojně probíranému tématu stáří a umírání.  

https://antonin-puchmajer-d-s0.webnode.cz/

Autor článku: Martin J. Švejda