11.12.2007 00:00

Archa nemá peníze, dotace se zpozdí a půjčku město zatím odmítá

Praha 11. prosince (ČTK) - Pražské Divadlo Archa se kvůli pozdnímu vyhlášení magistrátních grantů obává o svoji budoucnost. Svou situaci označuje za nejhorší za celou dobu své existence, tedy od doby svého vzniku v roce 1994. Na konci roku stále neví, jak bude v příštím roce financovat své projekty - na peníze z domácích zdrojů jsou vázané i mezinárodní granty. Divadlo proto požádalo Prahu o půjčku osm milionů korun na období prvních čtyř měsíců příštího roku. Pražské zastupitelstvo půjčku minulý týden odmítlo.

Granty letos Praha pozastavila údajně kvůli krokům spolumajitele Divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla, který u evropského soudu napadl systém financování pražských divadel. Později město přišlo se systémem grantů, který přináší některé novinky, ale který je pro jeho letošní největší kritiky přijatelný. Ne už tak pro další zástupce kulturní oblasti - kritizovaná je především dotace na vstupenku. Nikdo zatím nevysvětlil, jak bude tento systém, který podle kritiků znevýhodňuje divadla či obecně produkce pro menší objem publika, uplatňován.

Granty byly vyhlášeny počátkem listopadu a uzávěrka žádostí byla 7. prosince. "Vyhodnocení žádostí bude jistě trvat několik měsíců. Je tedy zřejmé, že pokud v grantovém řízení uspějeme, finanční prostředky získáme nejdříve koncem prvního čtvrtletí. Znamenalo by to, že bychom v té době nemohli dostát svým právním a ekonomickým závazkům a především závazkům vůči vám, našim divákům," píše vedení divadla na své internetové stránce. Divadlo Archa není jedinou institucí, která si na pozdní začátek rozdělování veřejných peněz stěžuje.

Archa byla původně příspěvková organizace Prahy, koncem roku 2003 se transformovala v obecně prospěšnou společnost a obdržela víceletý grant ve výši téměř 20 milionů korun. Grant končí ke konci letošního roku. Ředitel Archy Ondřej Hrab zdůrazňuje, že divadlo dosáhlo soběstačnosti 50 procent, zatímco příspěvkové organizace jsou soběstačné z 30 procent. Archa je jednou z nejprogresivnějších českých scén, funguje i jako produkční dům, od svého vzniku přiváží do Česka významné zahraniční umělce různých žánrů.

Zastupitelé se zabývali tím, jak by divadlo půjčku splácelo, pokud by grant nedostalo. Žádost má podle nich řadu problémů, s podobným požadavkem se ještě nikdo na město neobrátil. Poskytnutí půjčky neprošlo hlasováním. Výbor požádá legislativně právní odbor magistrátu o stanovisko k možnosti poskytnutí půjčky. Žádostí divadla se bude zabývat na svém lednovém zasedání.

Tam také projedná možnost, zda by město mohlo převzít Státní operu Praha, o čemž se dlouho debatuje v souvislosti se snahou ministerstva kultury snižovat počet svých příspěvkových organizací, k nimž operní dům patří.

Markéta Horešovská mkv

Autor článku: ČTK