25.05.2006 00:00

Archa uvede projekt o sledování člověka systémem

Praha 25. května (ČTK) - V Divadle Archa se od 27. května do 2. června zastaví mezinárodní putovní výstava Crash Test Dummy. Název odkazuje na figuríny používané při simulacích nárazu automobilu, projekt zahrnuje architekturu, performing arts, média a nové technologie. Jeho sjednocujícím tématem je dohled, kontrolní a sledovací systém, migrace a terorismus.

Mezinárodní síť umělců, vědců a kulturních center vytvořila putovní výstavu, která se prezentuje ve čtyřech městech, z nichž pocházejí autoři jednotlivých součástí programu - v Budapešti, Lublani, Mnichově a v Praze.

Hlavními tématy české části Crash Test Dummy jsou sledovací systémy a prorůstání moderních technologií do společenského i soukromého života. Cílem projektu je ukázat, jak nové technologie zasahují do každodenního života, jaký mají vliv na chování jednotlivce i celé společnosti. Na programu jsou multimediální instalace, projekce filmů i veřejná diskuse.

Ve foyer Archy bude každý den od 15:00 do 18:00 přístupná instalace System-77 Civil Counter Reconnaissance slovinského umělce Marca Peljhana konfrontující téma satelitního sledování a leteckého průzkumu. S-77CCR je taktický průzkumný systém pro bezpilotní letecké stroje a dálkově řízené motorové moduly sloužící k monitorování veřejného prostrou.

"Jako socio-politická intervence umění do veřejného prostoru se S-77CCR snaží vymezit vůči zamlženým a protidemokratickým bezpečnostním aplikacím, zaváděným státními autoritami i soukromými firmami," uvádějí autoři projektu. Pomocí počítačového modelu se S-77CCR pokouší zpřístupnit veřejné využití těchto aplikací.

V pasáži divadla budou interaktivní instalace rakouských umělců Dominika Rinnhofera a Davida Kleina. Instalace Memoments zaznamenává prostřednictvím kamer vše, co se děje ve veřejném prostoru. Za použití softwaru vytvořeného umělcem jsou do záznamu ukládány nové události a jsou opakovány v určitém časovém posunu. Zatímco kamery zaznamenávají reálnou situaci, může divák sledovat vizuální ozvěny různých objektů. Interaktivní zvuková instalace Zwölfton, která je aktivována senzory citlivými na pohyb, boří hranice virtuálního a reálného světa.

V úterý 30. května se uskuteční experimentální instalace Iva Bystřičana See you seen, která prostřednictvím kamer sleduje jedince v prostoru a paralelně zobrazuje záznam jeho sledování v pasáži Divadla Archa.

Součástí projektu je i veřejná debata týdeníku Respekt a Divadla Archa s názvem Co o nás vědí aneb kamery ve veřejném prostoru, která se uskuteční ve středu 31. května. Odborníci z různých oborů, umělec, novinář či policista budou diskutovat o tom, zda chránit své bezpečí či soukromí.

Celý program uzavře v pátek 2. června party s DJ Im Cyber a VJs v baru Divadla Archa. Vstup na všechny pořady je volný. Projekt podpořily program Evropské komise Culture 2000, ministerstvo kultury a Rakouské kulturní fórum v Praze.

hrm kš

Autor článku: ČTK