02.11.2014 19:52

Argentinsko-Španělský večer v rámci festivalu TRANSTEATRAL nabídne argentinský kabaret a španělské absurdní divadlo

5. ročník festivalu IberoAmerických kultur TRANSTEATRAL se ve skromném vydání vrací do Prahy po dvou letech. Letošní jednodenní program, který se odehraje 13. listopadu od 19:00 hodin v Literární kavárně Řetězová, nabídne opět ochutnávku z divadelní kultury Iberského poloostrova a Latinské Ameriky, a to tentokrát v podobě Argentinsko-Španělského večera. 

Exkluzivním hostem letošního ročníku festivalu TRANSTEATRAL je Joaquín Daniel. Je to komik? Ne, ale zasmějete se s ním. Je to novinář? Ne, ale inspiruje se realitou kolem sebe. Je to zpěvák? Ne, ale v jeho písních se odráží jeho život. Herec, humorista, novinář, scénárista, zpěvák a skladatel Joaquín Daniel se narodil v Buenos Aires. V roce 2002 emigroval do Barcelony, která se stala jeho druhým domovem. Začínal v rockové kapele, která kombinovala hudební produkce s divadlem, posléze působil jako televizní producent (Canal 13) a novinář (Radio Nacional Argentina). Po argentinské ekonomické krizi přesídlil do Barcelony, kde založil několik divadelních souborů, které se věnují především komorním žánrům kabaret, absurdní hříčky a humoristické gagy.

Inscenace RadioMan na pomezí kabaretu a koncertu čerpá z jeho profesní kariéry i osobního života a nese značku jeho originálního humoru. Témata a motivy jako argentinská emigrace, barcelonská fiesta, milostné i pracovní trable podkreslené mimo jiné Gardelovým tangem a živým klavírním doprovodem Marcela Arnala přinesou do centra Prahy opět nefalšovaný esprit španělsky mluvícího světa. „Joaquín Daniel je nejen skvělý interpret. Dobře píše. Jeho texty jsou plné něhy, poezie, ironie i inteligentního humoru. A navíc výborně zazpívá cokoli, co si zamane: jazz, bossa novu nebo blues... Především nás však obdarovává láskou. Láskou k Barceloně, láskou k lásce samotné, k poslání herce, dokonce láskou k těm okamžikům našich životů, kdy jsme úplně na dně. Jak říká na konci své inscenace RadioMan, je třeba pevně si udržet to, co nám nikdo nemůže vzít nebo vyškrtnout z rozpočtu: kreativitu, imaginaci, chuť a čas." (Roser de Castro, časopis Momento@momento)

„Předskokanem" představení RadioMan se stane vystoupení Davida Llorenteho, španělského spisovatele a dramatika, který již po 12 let žije v Praze. Llorente publikoval pět románů a napsal dvanáct divadelních her, které také režíroval. Za svá díla obdržel řadu cen. Společně se studenty česko-španělského dvojjazyčného Gymnázia Budějovická je pravidelným hostem festivalu TRANSTEATRAL. Pro letošní ročník si společně s Josefem Červeným, který působí v ostravských a slovenských divadlech, připravil speciální scénickou kompozici Funkcionáři z žánru absurdního divadla o monotónní práci beze smyslu, zastavených hodinách, času, prachu, papírování, nudě a rozhovorech o ničem.
 

Program

19:00
David Llorente & Josef Červený: Funkcionáři
scénická kompozice
česko-španělské znění (60 min.)

21:00 Joaquín Daniel & Marcelo Arnal: RadioMan
Ani novinář, ani zpěvák, ani klaun...
koncert-představení-monolog
představení ve španělském jazyce s českou anotací (75 min).

Během večera můžete kromě nabídky kavárny exkluzivně konzumovat tradiční argentinské empanadas.
Ke vstupence dostanete jako bonus recept na pravou španělskou tortillu.

 

http://kavarnaretezova.cz
https://www.facebook.com/literarnikavarnaretezova?fref=ts
www.transteatral.cz

Autor článku: Transteatral Transteatral

Argentinsko-Španělský večer v rámci festivalu TRANSTEATRAL nabídne argentinský kabaret a španělské absurdní divadlo