30.01.2021 12:50

Asociace profesionálních divadel se distancovala od výzvy choreografa Petra Zusky k otevření divadel

Od výzvy choreografa Petra Zusky k otevření divadel se distancovala Asociace profesionálních divadel, která sdružuje přes tři desítky scén. Zuska, někdejší umělecký šéf Baletu Národního divadla, vyzval divadla, aby se 12. března na výročí jejich prvního uzavření otevřela divákům. ČTK dnes večer řekl, že nezpochybňuje existenci koronaviru ani to, že s covidem-19 jsou lidé nemocní a umírají. Domnívá se však, že většina obyvatel by mohla žít bez opatření, která omezují mnoha aspektů života.

„A nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Svá tvrzení mám podložená mnohými debatami s lékaři a dalšími odborníky a studiem zdravotnických dat," uvedl Zuska. Míní, že omezení života bude trvat tak dlouho, jak dlouho si je divadelníci, umělci nebo obecněji celá společnost nechá líbit.

Asociace ve svém prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvedla, že to, co Zuska navrhuje, není cesta, jak pomoci k rozvolnění opatření. K výzvě se nepřipojí ani Asociace nezávislých divadel.

Asociace profesionálních divadel (APD) sdružuje scény, které zřizuje stát, kraje či města. „Vedení Asociace profesionálních divadel se zásadně distancuje od prohlášení choreografa Petra Zusky, který vyzývá divadelní scénu ČR k občanské neposlušnosti a požaduje, aby všechna divadla otevřela svá hlediště divákům 12. března 2021 bez jakýchkoliv restrikcí," stojí v prohlášení APD.

"Ačkoliv chápeme rozčarování kulturních aktérů z dlouhodobého omezení jejich činnosti vládními opatřeními v souvislosti s pandemií covid-19, nedomníváme se, že toto je cesta, jak napomoci k rozvolnění omezujících opatření," uvedla asociace, v jejímž čele stojí ředitel ND Jan Burian.

„Vážíme si Petra Zusky jako umělce, choreografa i jako člověka a oceňujeme, že je aktivní ve vytváření kulturního prostředí a nebojí se za svůj sektor postavit. K jeho výzvě se ale vedení Asociace nezávislých divadel ČR (AND) nepřidá a nedoporučuje to ani svým členům," sdělil dnes ČTK předseda AND Štěpán Kubišta. Tato asociace sdružuje na šest desítek nezávislých scén v celé ČR. „V tuto chvíli jsou určitá opatření nutná. Naše odvětví těmi opatřeními trpí, ale ne více, než ostatní odvětví," doplňují nezávislí divadelníci.

Zuska kritizoval kroky vlády v době pandemie už loni v říjnu. Tehdejšímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi napsal otevřený dopis. V něm uváděl, že ministrovy kroky k omezení šíření viru nejsou podle něj relevantní, rozhodnutí zmrazit kulturu jsou nekompetentní a nesmyslná. Hysterie, která začíná ve společnosti opět strmě vzrůstat, je o mnoho nebezpečnější než její důvod, tedy virus sám, uváděl tehdy Zuska.

Svoji současnou výzvu Obnovme život oslovil divadla v celé zemi, aby se od 12. března otevřela navzdory omezením. V rozhovoru pro idnes.cz dnes uvedl, že je podle něj čas vrátit k normálu nejen divadla a kulturu, ale i školy, sport, obchody, restaurace, celou společnost. „Téměř rok jsme vystaveni destruktivní a manipulativní hře, která nemíní skončit a jejíž pravidla nemají s fair play ani se zdravým rozumem nic společného, " uvedl. Domnívá se, že protipandemická opatření jsou globální manipulací vlád ovládnout lidstvo a medicínský aspekt je jen zástěrkou jejich úmyslů.

Autor článku: ČTK. hrm, mha, foto: Jakub Fulín