11.11.2005 00:00

Astorka bude mít svůj festival, hostit bude evropská divadla

BRATISLAVA 11. listopadu (zpravodajka ČTK) - Bratislavské divadlo Astorka zakládá novou tradici, od letošního roku bude každoročně pořádat festival, v jehož rámci představí evropská příbuzná divadla. Od 15. do 19. listopadu vystoupí na jejím jevišti Poláci, Maďaři a Česko zastoupí "družební" scéna hostitelské Astorky, Švandovo divadlo. Festival Astorka 2005 chce nabídnout konfrontaci nejenom pro divadelní profesionály, ale také pro diváky.

"Nechceme být megafestival, ale 'festival našeho myšlení', festival pro publikum divadla Astorka. Chceme jim ukázat, že jsou tu divadla, která to dělají podobně jako my, a my si zase chceme v zahraničí najít lidi, kteří se stejně budou dívat na nás," řekl ČTK ředitel Astorky, herec Vlado Černý. Podle něj by se měl i v budoucnu zachovat termín kolem 17. listopadu.

Pozvání na první ročník festivalu přijalo polské divadlo Teatr Im. W. Boguslawského z Kalisze a divadlo Bárka Szinház z Budapešti. Pražské Švandovo divadlo nabídne dvě představení: bláznivou komedii mladého britského dramatika a režiséra Davida Farra Brýle Eltona Johna a hru současné německé autorky Dey Loherové Klářiny vztahy.

"V budoucnu bychom chtěli pozvat ještě dvě, tři jiná divadla. Sháníme příbuzná, stejně velká divadla, čili souborová divadla s podobnou dramaturgií, žánrem a stylem," dodal Černý.

Astorka bude již 1. prosince hostovat v Budapešti v divadle Bárka Szinház, kde zahraje představení Play Gorkyi aneb Letní hosté; hru podle Maxima Gorkého napsal režisér Roman Polák.

Černý očekává, že i díky novému festivalu získá divadlo nové kontakty v zahraničí a že dá o sobě vědět i v sousedních zemích.

goz ko lcm

Autor článku: ČTK