01.04.2021 10:04

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském nabízí programy pro seniory se zájmem o divadlo a tvůrčí aktivity

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském nabídne v dubnu online další programy pro akční seniory se zájmem o divadlo a tvůrčí aktivity. Zkušenosti z minulých měsíců ukázaly, že se starší generace účastní společných akcí s elánem i ve virtuálním prostředí. Společně s lektorkou tvoří, cvičí, hrají (si).

Od října se virtuálně setkáváme v Seniorském divadelním studiu s tak akčními, optimistickými a bezvadnými lidmi! Je v tom úžasná energie! Mají obrovskou chuť si povídat, tvořit něco spolu i v téhle době: A s online prostředím se sžili bez problémů! Proto jim nabízíme další programy a možnosti, jak si užít příjemný čas ve společnosti, něco se třeba naučit, dozvědět, a přitom zůstat v bezpečí domova,“ přibližuje lektorka Vladimíra Dvořáková. Jedinou podmínkou je seniorská „plnoletost“ – věk 60 let a víc. S online aktivitami počítá Ateliér při NDM nejméně do června a pro nový program s názvem SEN(IOR) V PŘÍMÉM PŘENOSU jsou vyhrazeny středy vždy od 10:00 do 11:30 hodin. Virtuální prostor není omezen geograficky jen na Ostravu nebo Moravskoslezský kraj, přihlásit se tedy na kteroukoli středu může na adrese seniori@atelier-ndm.cz každý, kdo má zájem o některé z témat. Občasné zapojení právě hlídaných vnoučat do některých aktivit je žádoucí!

První povelikonoční středa „v přímém přenosu“ bude věnována relaxačním technikám. Na programu bude jak obličejová a prstová gymnastika, tak i procvičování mluvidel a artikulace. To vše zábavnou formou s lektorkou Vladimírou Dvořákovou, která to ani jinak neumí. O týden později – 14. dubna – mohou senioři hrát divadlo. „Seniory zapojíme do dramatických her a práce s textem včetně autorských pokusů. Poezii zkusíme najít v každodennosti, smutek a chmury je třeba převálcovat kouzlem úsměvu. Vezmeme do hry život a vše, co máme rádi,“ těší se Vladimíra Dvořáková. Dne 21. dubna se zájemci seznámí s jednoduchými způsoby výroby loutek pro domácí divadlo (třeba pro vnuky a klidně s jejich zapojením). Tvůrčímu procesu a psaní bude věnována poslední dubnová středa. Podle zájmu přidá Ateliér při NDM další témata.

Přihlásit se mohou i menší organizované skupiny seniorů. Minimum je pět lidí. „Workshopy nabízíme jednotlivcům i skupinám: klubům seniorů, komunitám přátel či rodinných příslušníků. Chceme podpořit také mezigenerační dialog, většinu her a cvičení zvládnou i děti, takže senioři mohou přizvat i svá vnoučata!“ doplňuje Vladimíra Dvořáková. Přihlášení senioři dostanou do mailu odkaz, nemusí si nic instalovat, jen před kurzem kliknou a připojí se. Workshopy jsou zdarma.  Další informace, kontakty a možnosti přihlášení na www.ndm.cz/atelier.

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském (krátce Ateliér při NDM) vznikl jako první v republice právě v Ostravě v roce 2012. Pořádá mj. oblíbenou Letní divadelní školu pro pedagogy. Zaměřuje se nejen na podporu divadlem uváděných inscenací a rozšíření povědomí o nich ve skupinách od dětí po seniory, ale pořádá také pravidelné workshopy a kurzy pro děti, mládež nebo právě seniory. Pro ně v časech nepandemických pořádá Ateliér při NDM například Seniorské divadelní studio nebo setkávání s emeritními umělci NDM v Divadle „12“ (Seňor klub). Pro nejmenší děti připravuje Ateliér při NDM pravidelná divadelní představení, do nichž zapojuje i rodiče.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová