18.01.2023 11:39

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském: senioři vzpomínají formou inscenace na rok 1968

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském připravil pro finále aktuálního Palachova týdne premiéru dramatizace autentických vzpomínek seniorů – členů divadelního Senior studia Ateliéru – na rok 1968. Premiéra bude v prostorách Ateliéru v neděli 22. ledna v 15.00 hodin. Vstup je volný.

Pod Ateliérem při NDM už dva roky funguje Kroužek paměti národa – Divadlo Paměti národa, kam docházejí mladí ve věku kolem 12–13 let. Mladí připravovali dramatizaci událostí kolem 17. listopadu 1989, premiéra byla k výročí sametové revoluce. Lektorka a vedoucí Ateliéru Daniela Jirmanová spolu s lektorkou Senior studia Vladimírou Dvořákovou se rozhodly ve spolupráci s organizací Post bellum (Paměť národa) připravit „historický“ program také se seniory a volba padla na dramatizaci vzpomínek na rok 1968. Pásmo dostalo název MŮJ ROK 1968. To téma nám vyšlo logicky. Seniorům, kteří k nám do studia docházejí, bylo v té době od šesti maximálně do 20 let. Z našich diskuzí vyšlo, že si rok 68 dobře pamatují a je pro ně stále živý. Nechtěli jsme nic politického, ale autentické vzpomínky na dětství a rané mládí zarámované událostmi srpna 1968. Časově začínáme už na jaře 1968, postupně se vzpomínky blíží k srpnu a okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Nedlouho poté dramatizaci uzavíráme. Každý účinkující čte či hraje své vlastní vzpomínky na tenhle rok – jak se cítil, co prožíval, jak události toho roku viděl on sám. Kontrast předchozí svobody a negativních emocí ze vstupu vojsk je tu doslova hmatatelný!“ přibližuje Vladimíra Dvořáková. Účinkujících je šest a každý z nich si sám vytvořil také scénickou dekoraci: vlastní dveře do jakési pomyslné skříně, která jeho/její vzpomínky ukrývá; každý z nich si do inscenace nese i předměty spojené se vzpomínkami na rok 68. V závěru herci vtáhnou do hry i diváky a ti budou moci sdílet vzpomínky s nimi prostřednictvím krátkých audiozáznamů, které účinkující nahráli.

Program je realizován s finanční podporou města Ostravy a Moravskoslezského kraje a ve spolupráci s neziskovou organizací Post bellum (Paměť národa) v rámci projektu Divadlo pro pamětníky.

https://www.ndm.cz/

Autor článku: Šárka Swiderová