05.09.2006 00:00

Bábkárska Bystrica 2006

V pátek 8. 9. 2006 začíná na Slovensku Mezinárodní festival slovenských loutkových divadel v konfrontaci s loutkovým divadlem ve střední Evropě a s vybranými soubory světa - bienále Bábkárska Bystrica.

Festival, jehož tradice zasahuje před r. 1989, se ve své koncepci v posledních letech výrazně proměnil. Z původní národní přehlídky se stal festival mezinárodní a také soutěžní. Na festivalu jsou udělovány tři ceny: cena diváka, cena s názvem Hašterica (za tvůrčí čin ve slovenském loutkovém divadle, která byla poprve udělena na minulém ročníku, tj. v roce 2004) a cena Henryka Jurkowského, která je udělovaná festivalovým soutěžním představením nebo umělcům tvořícím v oblasti loutkového divadla v zemích V4, bude udělena rovněž podruhé (poprvé v r. 2004).

České loutkové divadlo bude na festivalu zastoupeno výstavou 200 let s českými loutkami, kterou do Banské Bystrice přiveze Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Z českých souborů diváci uvidí Divadlo DNO - Husa na provázku s Kabaretem Ga Ga, Divadlo Líšeň s romskými vyprávěnkami Paramisa, Divadlo DRAK s inscenací Jak si hrají tatínkové a něžnou a osobitou performerku Hanu Voříškovou s jejími papírovými miniaturkami. Z technických důvodů sešlo k lítosti pořadatelů z uvedení inscenace skupiny SKUTR - Divadlo Archa 8 -polib prdel kosům.

Mezinárodní porotu letos tvoří: Henryk Jurkowski (předseda poroty, Polsko), Szilárd Boraros (Maďarsko), Geza Hisznayn (Slovensko) a Nina Malíková (Česká republika).

Festival končí 12. 9. závěrečným večerem, na kterém bude slavnostní vyhlášení cen.

Zdroj: Nina Malíková, časopis Loutkář

Autor článku: redakce