11.11.2021 12:57

Balet Don Quijote se na den přesně po dvaadvaceti letech vrátí na jeviště Velkého divadla v Plzni

Soubor baletu Divadla J. K. Tyla brzy obohatí svůj repertoár o jeden z nejpopulárnějších klasických baletů 19. století. Řeč je o komicky laděném titulu – Don Quijote, jehož děj vychází ze známého románu Miguela de Cervantese. Balet mísící příběh zakázané lásky Kitri a Basila s putováním Dona Quijota a jeho věrného sluhy Sancho Panzy bude uveden podle klasické verze Maria Petipy a Alexandra Gorského v choreografii šéfa souboru baletu Jiřího Pokorného a pedagožky, bývalé sólistky baletu Národního divadla v Praze Nelly Danko. Autorem hudebního nastudování je šéfdirigent Norbert Baxa. Náročných rolí Kitri a Basila se v alternacích zhostí Mami Hagihara, Jarmila Hruškociová, Shiori Nirasawa, Karel Audy, Gaëtan Pires a Richard Ševčík. Premiéra je naplánována na sobotu 13. listopadu 2021 ve Velkém divadle.

Minkusův Don Quijote patří mezi nejoblíbenější, ale zároveň technicky nejnáročnější tituly klasického baletu. Svatební pas de deux či variace Basila s číšemi ze třetího jednání nebo variace Kitri z prvního jednání s diagonálou ‚sázených‘ piruet jsou skvělou a oblíbenou prezentací vysoké taneční techniky na baletních gala i soutěžních vystoupeních,“ přibližuje titul šéf souboru a choreograf Jiří Pokorný a dodává: „Diváci se vedle velkých tanečních výkonů ale mohou těšit také na romantický příběh i prvky humoru.“

„Balet Don Quijote je velmi temperamentní a výborně doplní repertoár našeho souboru. Je to skvělý a hodnotný protipól proti lyrickému Labutímu jezeru, romantické Šípkové Růžence či orientálnímu Korzárovi,“ pochvaluje si výběr titulu dlouholetý sólista, držitel Ceny Thálie a představitel hlavní mužské role, chudého lazebníka Basila, Richard Ševčík. „Musím přiznat, že je to můj nejoblíbenější klasický balet a Basil mou vysněnou rolí.“

Autorem hudebního nastudování energického baletního titulu je šéfdirigent Norbert Baxa. „Dirigování baletu je pro mě pokaždé malinko adrenalinová záležitost,“ přiznává Baxa, „je to úplně jiná disciplína než dirigování opery nebo koncertu. Z tohoto důvodu jsou ve větších divadlech dirigenti, kteří se vysloveně specializují na dirigování baletu a zároveň působí jako korepetitoři baletních souborů. Rozpoznání aktuální formy každého tanečníka a následné udání odpovídajícího tempa je někdy pro mě velmi obtížné. Minkusova hudba je jednoduchá ale nápaditá. Kromě samostatných tanečných výstupů se divák může spolehnout na hudebně vtipné vykreslení situace.“ Norbert Baxa nastudoval Dona Quijota již s baletním souborem Severočeského divadla v Ústí nad Labem v roce 2010 a byl také hostujícím dirigentem tohoto titulu ve Státní opeře v Praze.

Plzeňský Don Quijote se vydá vstříc svému dobrodružství ve scéně uznávaného scénografa Daniela Dvořáka, jehož poslední inscenací, na které se v Plzni podílel, byla nedávno uvedená opera Věc Makropulos. Na ní spolupracovala také kostýmní návrhářka Dana Haklová. „Kostýmy k baletu Don Quijote jsem hodně konzultovala s Jirkou Pokorným,“ uvádí Haklová, „a vycházela z jeho choreografie. Asi největší změnou oproti známým klasickým verzím tohoto titulu bude kostým samotného Dona Quijota, který je v naší inscenaci inspirován spíše elegantními toreadory než ošuntělým rytířem. Novou tvář jsme se také snažili dát kostýmům dryád, které se zjevují Donu Quijotovi v jeho snu.

Ústřední dvojici mladých milenců Kitri a Basila, jejichž lásku se snaží zmařit bohatý šlechtic Camacho, ztvární Mami Hagihara, Jarmila Hruškociová, Shiori Nirasawa, Karel Audy, Richard Ševčík a Gaëtan Pires. Jako Mercedes se představí Sara Aurora Antikainen nebo Afroditi Vasilakopoulou, charismatickým toreadorem Espadou bude v alternacích Justin Rimke, Vittorio Borio, Joshua Lee nebo Karel Audy, v rolích květinářek se objeví Abigail Jayne Baker, Kristýna Miškolciová, Victoria Svetlana Roemer a Kristina Kodedová. Do Dona Quijota se převtělí hostující Grzegorz Mołoniewicz, po jeho boku stane Mischa Alexander Hall nebo Richard Ševčík v roli Sancho Panzy.

Diváky i tanečníky oblíbený titul vídeňského skladatele, dirigenta a houslisty Ludwiga Minkuse byl poprvé uveden v choreografii Maria Petipy 26. prosince 1869 v Moskvě, v roce 1900 do Petipovy choreografie zasáhl Alexandr Gorsky, který rozšířil práci sboru a přidal několik sólových výstupů. Česká premiéra Dona Quijota se uskutečnila až v roce 1986 v Praze s Miroslavou Pešíkovou a Vlastimilem Harapesem v hlavních rolích, inscenace se udržela na repertoáru dlouhých 11 let. Plzeňská premiéra se odehrála před dvaadvaceti lety –13. listopadu 1999.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: Martina Drbušková

Balet Don Quijote se na den přesně po dvaadvaceti letech vrátí na jeviště Velkého divadla v Plzni

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.