10.10.2018 11:41

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí v divadle v Bonnu

Poprvé v historii se soubor baletu Moravskoslezského divadla představí na prestižní německé scéně - v Theatre Bonn. V divadle, kde se objevují ty nejlepší soubory na světě. „Je to pro nás velká pocta. Spolupráci s manažerem divadla Burkhardem Nemitzem jsem navázala už ve funkci šéfky baletu v Národním divadle v Brně. S brněnským souborem jsme na základě toho účinkovali v Operním domě v Bonnu a nyní mám možnost prezentovat práci ostravského baletu. Pan Nemitz si na základě upoutávky na Youtube vybral naši inscenaci Dva světy/Jeden svět,“ netají radost šéfka ostravského baletu Lenka Dřímalová.

V posledních letech ostravský balet u diváků i kritiky boduje nejen klasikou, ale především moderními choreografiemi, kam inscenace Dva světy/Jeden svět také patří. Je složena z ženského duetu B/olero Ohada Naharina (pozn. opravdu lomítko po B), pro který byla známá hudba Maurice Ravela upravena a nahrána Isaaem Tomitou na syntetizátor. Falling Angels Jiřího Kyliána tančí osm žen a protipólem je SUB Itzika Galiliho pro sedm mužů. „Věčný kontrast mužského a ženského světa - to bylo téma inscenace, která už v našem divadle měla poslední představení v sezóně. Pro Bonn jsme doplnili o českou choreografii Reginy Hofmanové s názvem Après rasage na uhrančivou hudbu Ástora Piazzoly,“ doplŇuje Lenka Dřímalová a připomíná, že tato choreografie je součástí stále uváděné inscenace All that jazz, rock, blues a divadlo ji už představilo v létě na Festivalu národů v Itálii.

V Bonnu mají v této sezóně kromě našeho baletu vystupovat: Ballet du Grand Théâtre de Génève (Švýcarsko), Alonzo King LINES Ballet (USA), Company Wayne Mc Gregor (Anglie), Ballet Preljocaj (Francie), Australian Dance Theatre (Austrálie) a další.

V Theatre Bonn zatančí balet Národního divadla moravskoslezského v pátek 12. října 2018 večer.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová