10.10.2018 11:41

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí v divadle v Bonnu

Poprvé v historii se soubor baletu Moravskoslezského divadla představí na prestižní německé scéně - v Theatre Bonn. V divadle, kde se objevují ty nejlepší soubory na světě. „Je to pro nás velká pocta. Spolupráci s manažerem divadla Burkhardem Nemitzem jsem navázala už ve funkci šéfky baletu v Národním divadle v Brně. S brněnským souborem jsme na základě toho účinkovali v Operním domě v Bonnu a nyní mám možnost prezentovat práci ostravského baletu. Pan Nemitz si na základě upoutávky na Youtube vybral naši inscenaci Dva světy/Jeden svět,“ netají radost šéfka ostravského baletu Lenka Dřímalová.

V posledních letech ostravský balet u diváků i kritiky boduje nejen klasikou, ale především moderními choreografiemi, kam inscenace Dva světy/Jeden svět také patří. Je složena z ženského duetu B/olero Ohada Naharina (pozn. opravdu lomítko po B), pro který byla známá hudba Maurice Ravela upravena a nahrána Isaaem Tomitou na syntetizátor. Falling Angels Jiřího Kyliána tančí osm žen a protipólem je SUB Itzika Galiliho pro sedm mužů. „Věčný kontrast mužského a ženského světa - to bylo téma inscenace, která už v našem divadle měla poslední představení v sezóně. Pro Bonn jsme doplnili o českou choreografii Reginy Hofmanové s názvem Après rasage na uhrančivou hudbu Ástora Piazzoly,“ doplŇuje Lenka Dřímalová a připomíná, že tato choreografie je součástí stále uváděné inscenace All that jazz, rock, blues a divadlo ji už představilo v létě na Festivalu národů v Itálii.

V Bonnu mají v této sezóně kromě našeho baletu vystupovat: Ballet du Grand Théâtre de Génève (Švýcarsko), Alonzo King LINES Ballet (USA), Company Wayne Mc Gregor (Anglie), Ballet Preljocaj (Francie), Australian Dance Theatre (Austrálie) a další.

V Theatre Bonn zatančí balet Národního divadla moravskoslezského v pátek 12. října 2018 večer.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí v divadle v Bonnu

Zahraniční divadlo

10.12.2018

La traviata v posledním přímém přenosu z Metropolitní opery v roce 2018

La traviata, poslední přímý přenos z Metropolitní opery v roce 2018, sklízí nadšené ohlasy diváků i kritiky. První dirigentský počin Yannicka Nézet-Séguina ve funkci hudebního ředitele je jasný triumf a “zahájení nové éry”, jak píší The New York Times (dále NYT). Deník vychvaluje i hvězdné trio představitelů v hlavních rolích. Pařížskou kurtizánu Violettu hraje sopranistka Diana Damrau, oddaného i žárlivého Alfreda tenorista Juan Diego Flórez a jeho otce barytonista Quinn Kelsey.

03.12.2018

Ralph Fiennes a Sophie Okonedo jako Antonius a Kleopatra v rámci cyklu NT Live v českých kinech

Hvězdní Ralph Fiennes a Sophie Okonedo podávají v tragédii Antonius a Kleopatra strhující výkony, shodují se kritici. Hra o dvojici vášnivých a mocných milenců, která oběma hercům vynesla prestižní cenu Evening Standard, míří nyní do českých kin. Už 6. prosince hrají shakespearovskou klasiku pražské kino Aero, hradecký Bio Central a náchodský Vesmír.

29.11.2018

Salón českej a slovenskej scénografie 2018

Pri príležitosti osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou – 100. výročie vzniku Československej republiky (1918), 50. výročie Pražskej jari (1968) a 25. výročie vzniku Slovenskej republiky (1993) – pripravil Divadelný ústav v Bratislave v spolupráci so svojimi českými partnermi Českou organizáciou scénografov, divadelných architektov a technikov (ČOSDAT)  a  Inštitútom umenia – Divadelným ústavom v Prahe niekoľko podujatí, ktoré si dôstojne pripomenuli kľúčové okamihy spoločných dejín, ale aj pretrvávajúcej tradície česko-slovenskej spolupráce v oblasti divadelného umenia.