29.11.2021 07:58

Balet Národního divadla na zájezdě v Izralském Tel Avivu

Balet Národního divadla prochází sezonou 2020/ 2021 statečně a v této komplikované době i nadále potvrzuje své umělecké kvality. Hned poté, co uvedl dvě divácky velmi úspěšné premiéry - výpravný balet Spící krasavice v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée a moderní triptych Forsythe / Clug / McGregor mistrů současné choreografie, odcestoval soubor na turné do Izraele. Do hlavního města Tel- Aviv přiváží komponované představení, crème de la crème současného a zároveň „nadčasového tance“, unikátní inscenaci Kylián – Mosty času, která sklízí již od své české premiéry v roce 2019 jeden úspěch za druhým.

Čtyři opusy Bella Figura, Gods and Dogs, Petite Mort a Šest tanců, představují pět desetiletí tvorby slavného českého rodáka Jiřího Kyliána a bezpochyby patří ke skutečným lahůdkám světového tanečního divadla.
Hostovat s tímto titulem je tedy velkou příležitostí ukázat dílo Jiřího Kyliána a reprezentovat naši zemi kvalitním repertoárem, skutečným klenotem světového tanečního dědictví s českými kořeny.

V době od 25. do 27. listopadu 2021 vystoupí Baletu ND v Tel-Aviv Performing Arts Center Izrealské opery.

„Cítím se velmi propojen s Kyliánovou prací. V letech 1996–2014 jsem působil jako tanečník ve Stuttgartu a po celou doby své kariéry jsme v repertoáru měli Kyliánovy choreografie. Někteří lidé by řekli, že jsou jeho opusy abstraktní a nemají příběh, ale já vnímám, že je v nich především poselství života a smrti. Navíc vytvořil jedny z nejkrásnějších duetů na světě. Zkrátka Kylián je jeden z nejlepších choreografů, kterého znám.“
Filip Barankiewicz, Umělecký ředitel Baletu Národního divadla

„Spanilá jízda české choreografie.“
David Borek, zpravodaj České televize v Izraeli a na blízkém východě
Reportáž České televize v pořadu Události v kultuře.

„Když byl před dvěma lety Jiří Kylián v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění, řekl jsem si, to by byla fantazie představit jej v Izraeli. A dnes se tento sen stává skutečností, navíc v tak obtížné době, kdy jsme do poslední chvíle neměli jistotu, zda se to povede. Nakonec jsme to, i díky partnerům včetně aerolinek dokázali. Mám obrovskou radost, že se to podařilo a že jsme tohoto projektu jako České centrum v Izraeli součástí.“
Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Izrael
Turné vzniklo pod záštitou Českého centra Tel Aviv.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/