29.11.2021 07:58

Balet Národního divadla na zájezdě v Izralském Tel Avivu

Balet Národního divadla prochází sezonou 2020/ 2021 statečně a v této komplikované době i nadále potvrzuje své umělecké kvality. Hned poté, co uvedl dvě divácky velmi úspěšné premiéry - výpravný balet Spící krasavice v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée a moderní triptych Forsythe / Clug / McGregor mistrů současné choreografie, odcestoval soubor na turné do Izraele. Do hlavního města Tel- Aviv přiváží komponované představení, crème de la crème současného a zároveň „nadčasového tance“, unikátní inscenaci Kylián – Mosty času, která sklízí již od své české premiéry v roce 2019 jeden úspěch za druhým.

Čtyři opusy Bella Figura, Gods and Dogs, Petite Mort a Šest tanců, představují pět desetiletí tvorby slavného českého rodáka Jiřího Kyliána a bezpochyby patří ke skutečným lahůdkám světového tanečního divadla.
Hostovat s tímto titulem je tedy velkou příležitostí ukázat dílo Jiřího Kyliána a reprezentovat naši zemi kvalitním repertoárem, skutečným klenotem světového tanečního dědictví s českými kořeny.

V době od 25. do 27. listopadu 2021 vystoupí Baletu ND v Tel-Aviv Performing Arts Center Izrealské opery.

„Cítím se velmi propojen s Kyliánovou prací. V letech 1996–2014 jsem působil jako tanečník ve Stuttgartu a po celou doby své kariéry jsme v repertoáru měli Kyliánovy choreografie. Někteří lidé by řekli, že jsou jeho opusy abstraktní a nemají příběh, ale já vnímám, že je v nich především poselství života a smrti. Navíc vytvořil jedny z nejkrásnějších duetů na světě. Zkrátka Kylián je jeden z nejlepších choreografů, kterého znám.“
Filip Barankiewicz, Umělecký ředitel Baletu Národního divadla

„Spanilá jízda české choreografie.“
David Borek, zpravodaj České televize v Izraeli a na blízkém východě
Reportáž České televize v pořadu Události v kultuře.

„Když byl před dvěma lety Jiří Kylián v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění, řekl jsem si, to by byla fantazie představit jej v Izraeli. A dnes se tento sen stává skutečností, navíc v tak obtížné době, kdy jsme do poslední chvíle neměli jistotu, zda se to povede. Nakonec jsme to, i díky partnerům včetně aerolinek dokázali. Mám obrovskou radost, že se to podařilo a že jsme tohoto projektu jako České centrum v Izraeli součástí.“
Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Izrael
Turné vzniklo pod záštitou Českého centra Tel Aviv.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/

Balet Národního divadla na zájezdě v Izralském Tel Avivu

Zahraniční divadlo

17.01.2022

Nestárnoucí milostný balet Romeo a Julie uvidí diváci v kinech na svatého Valentýna

Dnes už klasickou choreografii baletu Romeo a Julie vytvořil pro Královský balet v Lodnýně Kenneth MacMillan v roce 1965. V překrásném díle Sergeje Prokofjeva se nešťastní milenci pokoušejí o únik z renesanční Verony, kde se ruch tržiště až příliš snadno promění v souboj na meče a rodinný spor vede k tragédii jak pro rodinu Monteků, tak Kapuletů. Diváci balet o velké lásce uvidí v přímém přenosu z ROH v Londýně symbolicky 14. února 2022 v kinech po celé ČR.

10.01.2022

Palestinský loutkář Husam Abed uvede v Alfredu ve dvoře svou nejnovější inscenaci o krajině stižené válkou

Pražské divadlo Alfred ve dvoře uvede 28. 1. 2022 premiéru inscenace WAR MAKER palestinského loutkáře Husama Abeda mísící vizuální umění s dokumentárním a objektovým divadlem. Představení je založeno na skutečném příběhu režisérova přítele a výtvarníka Karim Shaheena. Sleduje jeho absurdní cestu brutální krajinou stiženou válkou, proměny vlastní identity a těžkosti rozhodování na rozcestí mezi uměním, láskou a rodinnými vazbami.

03.01.2022

Taneční film THROUGH GLASS souboru 420PEOPLE získal cenu na festivalu v Los Angeles

Taneční film THROUGH GLASS se dostal do oficiální soutěže festivalu krátkých filmů v Los Angeles a odnesl si cenu festivalu „Pick Of The Fest“ 2021.