14.12.2022 10:08

Balet Národního divadla uvádí premiéru Tramvaj do stanice Touha

Sny vždy kladou otázky
Sny, nebo životní plány? Možná životní sny, které se rozbily, když tvrdě narazily na holou skutečnost, popřely samy sebe a staly se největší životní lží… I to přináší drama Tramvaj do stanice Touha. Cestu na konečnou zastávku, z níž už to nejde dál.

Balet Tramvaj do stanice Touha představuje v repertoáru Baletu Národního divadla zásadní milník. Poprvé v historii totiž uvádíme dílo Johna Neumeiera, vynikajícího choreografa světového formátu, který je považován za žijící legendu tanečního světa. Hluboké psychologické drama na motivy stejnojmenné hry Tennesseeho Williamse se odehrává v dělnické čtvrti jižanského New Orleansu. Sleduje osudy Blanche, její sestry Stelly a švagra Stanleyho a přináší mimořádnou interpretační výzvu i jedinečnou příležitost pro umělecký růst každého z tanečníků. Neumeierova inscenace Tramvaj do stanice Touha s hudbou Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho měla světovou premiéru v roce 1983 ve Stuttgartském baletu. Byla vytvořena pro tehdejší hvězdu souboru, slavnou Márciu Haydée.

Kde drama Tennesseeho Williamse končí, tam balet Johna Neumeiera začíná. Hlavní hrdinka Blanche sedí v psychiatrickém ústavu na posteli, nepřítomný zrak toužebně upřený do dálky, pronásledují ji přeludy a vzpomínky. Retrospektiva, do níž Neumeier svůj balet dramaturgicky uspořádal, umožňuje volně nakládat s perspektivami vyprávění a také pochopit zoufalství příběhu, bolestnou cestu nenaplněného životního snu…

Podle Johna Neumeiera musí být city na jevišti uvěřitelné, abychom mohli říct: „Ano, dokážu si představit, že se někomu něco takového stane.“ Pro Neumeiera je v zásadě každý balet kouskem autobiografie; každá jeho choreografie je také snem, neboť, jak říká: „Sny vždycky kladou otázky. Tak jako lidská dramata, která inscenuji.“

I když Tennessee Williams vytvořil svou Tramvaj do stanice Touha v roce 1947 a John Neumeier toto drama přetavil do baletu až v roce 1983, dílo je v mnoha směrech stále aktuální. Křehkost a bezbrannost v kontrastu s fyzickým i psychickým násilím, zlomené lidství a hledání soucitu, to jsou témata, která volají po pozornosti a bohužel neztratila nic ze své naléhavosti.

„Témata tak závažná jako ta, kterými se zabývá Tramvaj do stanice touha, nesouvisí s měsíci či ročními obdobími, jsou aktuální neustále. Střet mezi tím, co považujeme za „zavedené“, a tím, čemu říkáme „nové“, lze označit za problém nadčasový,“ říká Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND.

Proto se Balet Národního divadla rozhodl tuto premiéru propojit s organizací Konsent, která boří mýty o sexuálním násilí a mění sexuální výchovu. Upozorňuje třeba na to, že každá desátá Češka a každý třiatřicátý Čech za svůj život zažijí znásilnění. A jen v pouhých deseti procentech případů – oproti všeobecně rozšířené představě – je pachatelem takového činu cizí člověk.

Jak přispět k tomu, aby se všichni mohli cítit bezpečně? Konsent nově pojmenovává tzv. Generaci K. Konsenzuální kohortu lidí, kteří do středu svých hodnot zasadili respekt. Princip souhlasu, respekt ke zbytku světa – širšímu okolí – blízkým osobám – partnerům či partnerkám končí (nebo začíná) u respektu k sobě.

Balet Národního divadla ve spolupráci s magazínem Vogue proto věnoval výtěžek z aukce fotografií Kalendáře Baletu ND organizaci Konsent a podpořil tak její iniciativu #GeneraceK.

#respektjejenjeden #thereisonlyonerespect

Prodělané trauma si v Tramvaji do stanice Touha vynutí popření reality – pro Blanche se realita stává nesnesitelná, psychický útěk je pro ni vykoupením. Emocionální smršť, vytěsňování temných stránek života, náhody, které neexistují a hranice mezi lačností po životě a sebedestrukcí… To je příběh Tramvaje do stanice Touha.

Premiéra inscenace ve Stavovském divadle je pokračováním dramaturgické linky Baletu Národního divadla: uvádění narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou. Dosud k nim patřily například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena.

UPOZORNĚNÍ: V inscenaci je znázorněno násilí. Vhodné pro publikum od 16 let.

https://www.narodni-divadlo.cz/


Tramvaj do stanice Touha

Dramatický balet Johna Neumeiera na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse

Choreografie, scéna, kostýmy, světelný koncept: John Neumeier
Hudba: Sergej Prokofjev
(Visions Fugitives, op. 22, instrumentace Rudolf Baršaj, nahrál Moskevský komorní orchestr)
Alfred Schnittke (Symfonie č. 1, zvukový záznam z premiéry s Gorky Philharmonic Orchestra pod
vedením Gennadije Rožděstvenského)
Světelný redesign: Ralf Merkel
Nastudování: Ivan Urban, Laura Cazzaniga
Tančí: sólisté a sbor Baletu Národního divadla

Světová premiéra 3. prosince 1983 ve Stuttgartském baletu
Česká premiéra 15. prosince 2022 ve Stavovském divadle

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/