05.07.2016 10:35

Balet Národního divadla vystoupí ve Španělsku, jeho šéf ve Finsku

Balet Národního divadla vystoupí 7. července ve španělské Granadě na tamním mezinárodním hudebním a tanečním festivalu. Uvede svou inscenaci Labutí jezero, v hlavních rolích se představí Miho Ogimotoová a Giovanni Rotolo. Během divadelních prázdnin se ve zkušebnách baletu na Anenském náměstí uskuteční tradiční dílny s primabalerinou Darjou Klimentovou, šéf baletního souboru Petr Zuska zase zatančí ve Finsku v choreografii, kterou připravuje na počet finského baletního mistra Juhaniho Teräsvuoriho.

O letních aktivitách souboru informuje červencový newsletter Baletu ND. S Teräsvuorim, který působí jako pedagog v mnoha evropských operních domech, spolupracuje dlouho i soubor Baletu ND. V Tampere pořádá 26. srpna galavečer, na kterém oslaví své 50. výročí působení v baletu a v divadle. U této příležitosti požádal Petra Zusku, zda by speciálně pro tento večer nevytvořil nové dílo. Navíc ve spolupráci se světově proslulým pianistou jménem Iira Rampala, který představení bude hrát živě.
Zuska, který v poslední době sám tančí jen výjimečně, se v choreografii nazvané Route 50 představí s první sólistkou Baletu ND Terezou Podařilovou. "Odrážím se od Juhaniho profesní padesátky a k tomu přidávám padesátku trochu jinou, tedy čistě věkovou, ke které se chtě nechtě já osobně blížím. Takže je to o nějaké cestě," řekl Zuska o připravované inscenaci. Název je parafrází legendární americké Route 66 spojující Chicago a Los Angeles.

Soubor Baletu Národního divadla vystoupí také na benefičním galavečeru pro Vlastimila Harapese k jeho 70. narozeninám. Uskuteční se 12. července v budově Státní opery. Zatančí první sólistka Baletu ND Alina Nanuová a sólista Baletu ND Giovanni Rotolo v úryvku z choreografie Déjà vu a první sólisté Baletu ND Michal Štípa a Ondřej Vinklát v nové choreografii vytvořené přímo pro tento večer.

Primabalerína a bývalá dlouholetá členka Anglického národního baletu Daria Klimentová společně se svým manželem Ianem Comerem pořádá v Praze od 1. do 13. srpna 14. ročník mistrovských kurzů. Ještě předtím, od 11. do 16. července, se také v Anenském areálu uskuteční mezinárodní workshop, který organizuje pedagog a choreograf Jan Kodet. Jeho cílem je představit různorodé pohybové techniky na poli současného tanečního divadla. V letošním roce to budou gaga dance, contemporary dance, klasický balet, acrobatic partnering a street jazz.

http://www.narodni-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: hrm, jw

Balet Národního divadla vystoupí ve Španělsku, jeho šéf ve Finsku