10.03.2012 08:27

Balet Padající andělé nacvičili s herci i ostravští vězni

Ostravské divadlo připravilo baletní inscenaci Padající andělé. Kromě herců, tanečníků a akrobatů v ní vystupují i odsouzení z věznice v Ostravě-Heřmanicích. Hrají, tančí a zpívají. Předpremiéra zkrácené verze se včera odpoledne odehrála přímo v budově věznice. Premiéra této multižánrové inscenace je pak naplánována na 22. března v Divadle Jiřího Myrona, kam zamíří i někteří z odsouzených. ČTK to řekla mluvčí divadla Kateřina Ondřejková.
Neobvyklý projekt v Ostravě nazkoušel hostující francouzský choreograf Philippe Talard. Autorem originální hudby je držitel prestižní filmové ceny César za soundtrack k filmu Koncert Armand Amar.

Spolupráce mezi divadlem a věznicí není náhodná. Projekt Padající andělé je inspirovaný dílem francouzského básníka Jeana Geneta, který psal o opuštěných a ztracených existencích. V Ostravě se něco podobného uskutečnilo poprvé. Talard už ale podobné zkušenosti má, s prací ve věznicích v Lucembursku, Marseille, Římě a Berlíně.
Spolupráci s heřmanickou věznicí si nemůže vynachválit. "Pracoval jsem ve věznicích v celé Evropě, ale takový vstřícný přístup jako tady v Ostravě jsem snad ještě nezažil. Jsem nadšený. Důležité je, že ti chlapíci spolupracovat chtějí. Všichni touží něco dokázat," řekl Talard.
I šéf baletu Národního divadla moravskoslezského Igor Vejsada je s výsledkem spokojený. "Vězeňský pěvecký sbor Heřmánek nacvičil tři písně, které jsme nahráli a Philippe Talard je využil pro svou inscenaci. Kromě hudebních podkladů se někteří z odsouzených zúčastní projektu i jako hostující umělci přímo v divadle. V Padajících andělech budou zpívat, tančit i hrát," řekl.

Multižánrový projekt Padající andělé je podle Ondřejkové poctou všem, kteří byli opuštěni nebo odmítnuti společností. Inspirací se mu stalo dílo a osobnost Jeana Geneta. Tento francouzský básník, dramatik a spisovatel vyrostl v náhradní rodině, když jej matka bezprostředně po narození odložila. Podobný osud potkal i choreografa Talarda. Genet se s tímto stigmatem opakovaně a marně snažil srovnat a jen těžko se zbavoval pocitu, že - stejně jako vězni - je i on vyloučen ze společnosti.
"Každému se může stát, že se jednoho dne stane vězněm. Ať už na hodinu, na den, měsíc, rok nebo na deset let. Proto se kdokoliv z nás může stát padajícím andělem," dodal Talard.


Národní divadlo moravskoslezské: Padající andělé

Autor článku: ČTK: dvc, snm, foto: Národní divadlo moravskoslezské

Balet Padající andělé nacvičili s herci i ostravští vězni