08.03.2012 13:24

Balet plzeňského divadla uvede Sen noci svatojánské

S baletním představením Sen noci svatojánské přichází divadlo v Plzni. Jednu z nejznámějších komedií Williama Shakespeara, která poskytla látku také například opeře nebo filmu, převedl do baletní podoby choreograf a režisér Richard Ševčík. Sám si zpracoval i libreto. Diváky příběhem provede hudba německého romantického skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, premiéra je v sobotu v Komorním divadle. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Eva Ichová.    

"Richard Ševčík, který je v angažmá v Plzni od roku 2005, na sebe upoutal pozornost v řadě výrazných rolí, například jako Quasimodo v baletu Zvoník od Matky Boží. Účastnil se také mezinárodních choreografických soutěží. Vytvořit 'velkou' choreografii bylo jeho velkým snem," uvedla.    
"K tématu jsem přečetl různé věci a nakonec jsem se držel přímo Shakespearova příběhu, jen s nějakými nuancemi. Skoro nejvíc mi dopomohl Trnkův film, kde je ten příběh vylíčený moc hezky, velice přesně a detailně," řekl Ševčík.    
Příběh svatojánské noci, během níž se kdesi v athénském lese vmísí mezi milenecké páry pohádkoví elfové a víly, tak plzeňským divákům nabídne romantiku i mystiku s kouzlem nadpřirozeného. "Důležité role mají v celém tom příběhu také řemeslníci jako představitelé komediální složky. Po stránce taneční to bude neoklasika s modernou," dodal režisér.    


Divadlo J. K. Tyla: Sen noci svatojánské, foto: Marta Kolafová

Protože Mendelssohnova partitura k Shakespearově hře na celovečerní balet nevydá, obvykle bývá doplněna do potřebného rozsahu dalšími autorovými díly. "Rozhodl jsem se provést určitou inovaci. Od loňského dubna až do listopadu jsem pořád poslouchal Mendelssohna, nakonec jsem použil jenom jednu skladbu z ouvertury, jinak jsem hledal v symfoniích a jiných jeho skladbách. Není to možná tolik taneční jako hudba komponovaná přímo pro Sen, ale tím to může být zajímavější," vysvětlil Ševčík.
Balet, který soubor uvede v Komorním divadle, poskytne velký prostor tanečníkům, nabízí řadu rolí. Scénu má na starost Ján Zavarský, kostýmy Tomáš Kypta.


Divadlo J. K. Tyla: Sen noci svatojánské, foto: Marta Kolafová

Autor článku: ČTK: brb, hj, foto: Marta Kolafová

Balet plzeňského divadla uvede Sen noci svatojánské