13.03.2007 00:00

Báru Hrzánovou zlatá deska za CD Hrdý Budžes příjemně překvapila

Praha 13. března (ČTK) - Herečku Báru Hrzánovou nedávná zlatá deska za její interpretaci bestselleru Hrdý Budžes od Ireny Douskové příjemně překvapila. Čte na nahrávce z textu, který slaví velké úspěchy také v divadelní podobě. Hrzánová je i v něm hlavní představitelkou - osmiletou žákyní žijící v době husákovské normalizace. Za roli dostala v roce 2004 Cenu Thálie.

"Uvádí mě to do rozpaků - my činoherci se v oblasti zlatých desek moc nevyskytujeme," řekla ČTK Hrzánová k oceněnému prodeji svého dvojalba. O představení, které ji baví a které podle ní velmi rezonuje s diváckou obcí, je stále zájem. "Hrajeme dál a dál po vlastech českých, máme asi 240 repríz a vyprodané sály," uvedla.

Například 16. března je Hrdý Budžes ohlášen v programu pražského Divadla Bez zábradlí, které hru v nastudování příbramského divadla uvedlo premiérově již v roce 2003. Hra připomíná absurditu totalitního systému

Hrdý Budžes byl také před třemi lety důvodem trestního oznámení, které na Hrzánovou podali členové šumperské okresní organizace Komunistické strany Československa-Československé strany práce (KSČ-ČSSP), vedené bývalým důstojníkem Státní bezpečnosti Ludvíkem Zifčákem. Hrzánová tehdy v televizním přenosu při převzetí Thálie uvedla, že "Rusáci a komunisti jsou svině". Citovala tak ale podle svého vyjádření pouze slova hrdinky tragikomického monodramatu, za něž prestižní ocenění dostala.

Hrzánové je podle jejího dřívějšího vyjádření velice příjemné, že může konečně nahlas říkat věci, které dříve říkat nesměla - včetně toho, že "komunisti jsou svině".

Hrdý Budžes je podle recenzentů ironickou a naivní vzpomínkou na nedávnou minulost, "kouzelným dětským pohledem", kdy i to nejhorší není zas až tak zlé a víra se ještě nestala prázdným pojmem; tíživá atmosféra doby se v textu odlehčuje, ale nezjednodušuje. Hrzánová je Helenkou Součkovou, zvídavou žákyní ZDŠ v Ničíně s osobitým úhlem pohledu na svět, která nakonec zjišťuje, že žádný "Budžes" nikdy neexistoval, že to jen nesprávně zaslechla v rádiu verše: Hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí.

Petr Veber kš

Autor článku: ČTK