20.04.2010 00:00

Basista Zdeněk Plech zpívá role, o kterých snil

Jeden z nejúspěšnějších mladých českých operních pěvců Zdeněk Plech si podle svých slov plní sny. V nejbližší době jej čekají jeho "srdeční" role Dulcamara v Donizettiho Nápoji lásky i Osmina v Mozartově Únosu ze serailu. Přesto by se rád ještě více věnoval ruskému repertoáru, řekl ČTK.

"Mám to štěstí, že se k němu pomalinku dostávám a už jsem si zazpíval i Gremina v Čajkovského Evženu Oněginovi," uvedl basista, který stále čeká na titulní roli v romantické opeře Boris Godunov od Modesta Petroviče Musorgského.

Letos třiatřicetiletý Plech vystoupí v pondělí ve Dvořákově síni Rudolfina v nejznámější duchovní kantátě Stabat mater od Antonína Dvořáka. S dalšími třemi sólisty a Českým filharmonickým sborem Brno zazpívá v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu SOČR pod taktovkou šéfdirigenta Vladimíra Válka.

Stabat mater považuje Plech za jednu z nejkrásnějších skladeb. "Ačkoli jsem Stabat mater provedl již mnohokrát, vždy mi dodá novou sílu, snad proto, že jsem věřící," prozradil o kantátě komponované na velikonoční církevní text. Přednese ji i v červnu s Brazilskou národní filharmonií v Sao Paulu.

Víra v boha prý dodává Plechovi skromnost a pokoru. Uvědomuje si, že pro jeho profesi je nejdůležitější se nevznášet v oblacích, nýbrž stát pevně na zemi. Zpěv tak vnímá jako dar shůry. "Musím na sobě pracovat, tento dar zušlechťovat a předávat ho dál," míní pěvec.

Z českého repertoáru již dostal mnoho příležitostí na velké role a Dvořákova tvorba patří k jeho nejoblíbenějším. Zpíval například Vodníka v opeře Rusalka, Purkrabího Filipa v Jakobínovi i Lucifera v Čertovi a Káče.

Plech také úspěšně vystupuje na zahraničních scénách, například ve Státní opeře Berlín, opeře v Torontu nebo na španělském festivalu v San Sebastian. Při otevření nového operního domu v Torontu před čtyřmi lety účinkoval ve Wagnerově tetralogii Prsten Nibelungův jako Hagen a Fasolt. Pokud by ale měl příležitost, rád by si jednou zazpíval ve slavné newyorské Metropolitní opeře (MET).

Své současné angažmá v pražském Národním divadle nicméně Plech považuje za vrchol dosavadní kariéry. Účinkuje například v novém nastudování v Offenbachových Hoffmanových povídkách, Smetanově Prodané nevěstě nebo Evženu Oněginovi. "Moc mě proto mrzí, že divadlo někteří kolegové využívají jen jako přestupní stanici," poznamenal.

Příští sobotu ve "zlaté kapličce" vystoupí v koncertním provedení Straussovy Salome se sopranistkou Evou Urbanovou, s níž se setkává od počátku své kariéry a má k ní osobní vřelý vztah. "Byl jsem studentík na akademii a paní Urbanová mi šla, coby hvězda MET, koupit ponorný vařič na čaj," zavzpomínal Plech na festival v San Sebastianu, kde se před představením jednou léčil z nachlazení.

Zdroj: Šárka Mrázová, hš

Autor článku: ČTK