23.11.2018 07:51

Betlém J. A. Pitínského v režii Vladimíra Morávka, tentokrát v Divadle Bolka Polívky

Biblický příběh ve verších J. A. Pitínského je už pro řadu diváků neodmyslitelně spojený s časem Vánoc. Po odchodu Vladimíra Morávka z Divadla Husa na provázku se tato svébytná vánoční inscenace přesouvá do Divadla Bolka Polívky. Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince a poté 18. prosince.

Ten příběh důvěrně znáte, nejednou jste ho už viděli – na školní besídce, v kostele, u vás na náměstí. Příběh Marie, Josefa a dítěte, jehož narození změní svět. Věčný příběh o strádání a o naději, o nekončícím boji dobra se zlem… Básník Jan Antonín Pitínský biblický děj převedl do veršů silných přímočarou obrazností a jadrným jazykem, režisér Vladimír Morávek jej pak spolu s herci, muzikanty a diváky (a snad i s anděly) umožňuje rok co rok prožít s odzbrojující silou – tentokrát v Divadle Bolka Polívky.

„Premiéra byla v pohnuté době v prosinci 1989, revoluční události nám tak zasáhly přímo doprostřed zkoušek. Provázek se tehdy stal prvním divadlem u nás, které uvedlo současnou vánoční hru,“ zavzpomínal na okolnosti vzniku hry režisér inscenace a bývalý umělecký šéf Provázku Vladimír Morávek.

V roli Marie, panny čisté, se představí Gabriela Štefanová a do inscenace se vrací řada herců, kteří již hru dobře znají z let minulých. Nově se připojují někteří další malí i velcí, zpívat bude Pěvecký sbor Modřice. První část představení se odehraje venku před Divadlem Bolka Polívky u kostela sv. Jakuba.

Kdosi napsal, že Pitínského „betlémské“ verše jsou křehké. Syrové a křehké zároveň je také toto Převeliké klanění. Je to křehkost skrývající největší sílu, o jakou můžeme opřít naše bytí na Zemi.

https://divadlobolkapolivky.cz/

Autor článku: Anna Stránská

Betlém J. A. Pitínského v režii Vladimíra Morávka, tentokrát v Divadle Bolka Polívky

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.