23.11.2018 07:51

Betlém J. A. Pitínského v režii Vladimíra Morávka, tentokrát v Divadle Bolka Polívky

Biblický příběh ve verších J. A. Pitínského je už pro řadu diváků neodmyslitelně spojený s časem Vánoc. Po odchodu Vladimíra Morávka z Divadla Husa na provázku se tato svébytná vánoční inscenace přesouvá do Divadla Bolka Polívky. Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku o prvním adventním víkendu 1. a 2. prosince a poté 18. prosince.

Ten příběh důvěrně znáte, nejednou jste ho už viděli – na školní besídce, v kostele, u vás na náměstí. Příběh Marie, Josefa a dítěte, jehož narození změní svět. Věčný příběh o strádání a o naději, o nekončícím boji dobra se zlem… Básník Jan Antonín Pitínský biblický děj převedl do veršů silných přímočarou obrazností a jadrným jazykem, režisér Vladimír Morávek jej pak spolu s herci, muzikanty a diváky (a snad i s anděly) umožňuje rok co rok prožít s odzbrojující silou – tentokrát v Divadle Bolka Polívky.

„Premiéra byla v pohnuté době v prosinci 1989, revoluční události nám tak zasáhly přímo doprostřed zkoušek. Provázek se tehdy stal prvním divadlem u nás, které uvedlo současnou vánoční hru,“ zavzpomínal na okolnosti vzniku hry režisér inscenace a bývalý umělecký šéf Provázku Vladimír Morávek.

V roli Marie, panny čisté, se představí Gabriela Štefanová a do inscenace se vrací řada herců, kteří již hru dobře znají z let minulých. Nově se připojují někteří další malí i velcí, zpívat bude Pěvecký sbor Modřice. První část představení se odehraje venku před Divadlem Bolka Polívky u kostela sv. Jakuba.

Kdosi napsal, že Pitínského „betlémské“ verše jsou křehké. Syrové a křehké zároveň je také toto Převeliké klanění. Je to křehkost skrývající největší sílu, o jakou můžeme opřít naše bytí na Zemi.

https://divadlobolkapolivky.cz/

Autor článku: Anna Stránská