22.06.2020 11:26

Bezruči jsou zpátky ve hře a zvou diváky do kulturáku i Vily na Landeku

Bezruči se v červnu vrátí na místo jejich původního působení a na scéně ostravského kulturáku zahrají hned tři představení. Rovněž připravují open air program v amfiteátru u Vily na Landeku – zbrusu novou komedií Bezruči v 60 minutách a následným koncertem kapel Skrat a Tamala slavnostně uzavřou uplynulou divadelní sezónu. Bezruči se navíc společně se statutárním městem Ostrava rozhodli věnovat tři sta čestných vstupenek jako poděkování všem, kteří v době koronavirové krize stáli v první linii.

Už v minulém týdnu Bezruči odehráli v ostravském kulturáku oceňovanou Maryšu, jejíž představitelka Pavla Gajdošíková za titulní roli získala Cenu divadelní kritiky a nominaci na Cenu Thálie. Dalším titulem, který Bezruči odehrají na velké scéně Domu kultury města Ostravy bude ve středu 24. června komedie Zdravý ne/mocný. Zábavnou taškařici klasika francouzské komedie Molièra o jednom velmi, velmi umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkoušel Vladimír Morávek – režisér výrazného rukopisu, který umí klasickým komediím vtisknout punc svěžího obrazivého divadla. V hlavní roli vášnivého vyznavače léčiv Argana se představí Norbert Lichý. Trojici představení souboru Divadla Petra Bezruče uváděných v kulturáku uzavře ve čtvrtek 25. června oceňovaná a na domácí scéně neustále vyprodaná inscenace Transky, body, vteřiny. Hra Tomáše Dianišky inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie sbírá úspěchy nejen u diváků, ale také divadelních kritiků. Inscenace získala Ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích Inscenace roku a Poprvé uvedená česká hra roku a Jakub Burýšek byl oceněn jako Talent roku. Inscenace získala také nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za Nejlepší inscenaci současné hry. „Na představení uváděná v Domě kultury města Ostravy jsme se rozhodli ve spolupráci se statutárním městem Ostrava věnovat tři sta čestných vstupenek jako poděkování všem, kteří v době koronavirové krize stáli v první linii,” říká manažer Divadla Petra Bezruče Tomáš Suchanek.

Letošní sezónu Bezruči slavnostně uzavřou na Landeku. V pátek 26. června tam uvedou speciální komponovaný večer Bezruči v 60 minutách. Pětice herců přítomné diváky s humorem sobě vlastním provede kultovními inscenacemi z let minulých, současných a možná i budoucích, a to přímo pod širým nebem v amfiteátru Vily na Landeku! „Tímto programem uzavřeme sezónu, bereme to jako poděkování divákům, kteří nás v nelehké době podpořili a budeme rádi, pokud si s námi přijdou užít nejen představení Bezruči v 60 minutách, ale také doprovodný program,“ říká manažer divadla Tomáš Suchanek a upřesňuje: „Areál Vily na Landeku bude pro diváky zpřístupněn od 17:30 a diváci se budou mít možnost zúčastnit se komentované prohlídky vily, opékání špekáčků nebo si zahrát kuželky, discgolf, petanque či kroket. Po představení proběhne koncert uskupení Tamala, ve kterém zpívá herečka Pavla Gajdošíková, a kapely Skrat Norberta Lichého.“

Divadlo Petra Bezruče již představilo novou sezónu Zpátky ve hře 2020/21 a prodej předplatného je v plném proudu. Diváci se v příští sezóně mohou těšit na dlouho očekávanou kultovku Mechanický pomeranč, originální adaptaci slavného Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky, současnou variaci na hamletovské téma Skořápka, nesmrtelný příběh o otcovražedném hledání pravdy Bratři Karamazovi a inscenaci Špinarka o zpěvačce Věře Špinarové.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: Michaela Kubicová

Bezruči jsou zpátky ve hře a zvou diváky do kulturáku i Vily na Landeku

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.