19.11.2007 00:00

Borise Rösnera připomíná výstava jeho divadelních kostýmů

Praha 19. listopadu (ČTK) - Boris Rösner v inscenacích činohry Národního divadla v Praze je název výstavy, která byla v těchto dnech otevřena v pobočce Komerční banky na Václavském náměstí v Praze. Obsahuje kostýmy tohoto dlouholetého člena činohry české první scény, na jejíž jevištích strávil devatenáct sezon.

Borise Rösnera připomínají například kostýmy z úspěšné inscenace Moliérova Lakomce, Shakespearových her Večer tříkrálový, Antonio a Kleopatra, Zimní pohádka a Othello, Goethova Fausta, či Bloudění Jaroslava Durycha. Vystaven je i kostým z Moliérova Misantropa, ve kterém Rösner ztvárnil markýze Akata poprvé 17. dubna 1986 ještě jako host. Pohostinsky ztvárnil i 2. července 1987 Dvořana v Jiráskově Lucerně režírované Františkem Laurinem.

Nejen zmíněné inscenace dokládají také fotografie z představení doplněné kostýmy jeho kolegů.

Herec, populární i z rolí v rozhlase, televizi, dabingu či filmu, zemřel po dlouhé těžké nemoci 31. května 2006. Dva měsíce předtím se naposledy objevil na jevišti české první scény, když předával jednu z prestižních Cen Thálie.

Rösner se narodil v roce 1951 v Opavě. Po studiu dostal angažmá v Chebu, kde byl pět sezon. V roce 1979 nastoupil do Městských divadel pražských, angažmá v Národním divadle získal o osm let později. Hostoval na Palmovce, ve Viole a v Divadle ABC. Působil také jako režisér a od roku 1990 učil herectví na Divadelní fakultě.

Na vernisáži sehrály jeden z dialogů z inscenace české první scény Taťjana Medvecká a Eva Salzmannová. "Výstava je vzpomínkou na velkého herce, jehož odchod stále těžce neseme. Připomíná kvalitní práci našich krejčovských dílen a v neposlední řadě upozorňuje na spolupráci s naším hlavním partnerem," řekl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Výstava, která se uskutečnila v rámci dvacetiletého výročí Rösnerova vstupu do činohry Národního divadla, potrvá do 4. ledna.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK