16.10.2007 00:00

Borisi Rösnerovi je věnována kniha Život jako divadlo

Praha 16. října (ČTK) - Spousta milých a pochvalných slov zazněla odpoledne v pražském paláci Luxor na křtu knihy Miroslavy Besserové nazvané Život jako divadlo. Hovořila v ní totiž s Borisem Rösnerem, významným členem činohry Národního divadla v Praze, který loni v květnu v pouhých 55 letech zemřel.

Jeden z kmotrů Viktor Preiss se například bál přijít na křest pozdě, protože Boris byl dochvilný a každého to učil. "Knížka je pokusem o to, aby se mezi nás znovu vrátil," řekl. Jeho kolega Jan Šťastný přiznal, že díky Rösnerovi se z něj jako z těžkého introverta stal extrovert. To potvrdila i Simona Postlerová, podle níž bylo partnerství s Borisem na jevišti vždy mimořádné. "Nikdy neodpustil žádnou faleš a k nám mladým byl velmi přísný," dodala.

"Co jsme chtěli říci, je v této knížce, kterou jsem s ním formou rozhovoru dávala dohromady několik let," řekla Besserová a poděkovala hercově manželce Alici Rösnerové. Ta promluvila jen krátce: "Třiatřicet let s mým manželem bylo krásných, ale často náročných. Až zestárnu, tak možná prozradím něco víc," uvedla.

Jan Šťastný nechtěl být sentimentální - už proto, že by prý z toho Boris neměl radost. "Po škole jsem hned nastoupil do Národního divadla, kde si mě tento razantní člověk vzal pod ochranná křídla. Nemohu zapomenout například na partneřinu ve Falkenštejnovi, kde jsme si to rozdali - on v titulní roli a já velmi neuměle jako Václav - na plný pecky. Vzpomínky mám jenom pěkné, je mi líto, že už tady není. Nemáme už takovou osobnost, která do všeho šla naplno," řekl Šťastný ČTK.

Boris Rösner se narodil v roce 1951 v Opavě. Po studiu dostal angažmá v Chebu, kde byl pět sezon. V roce 1978 nastoupil do Městských divadel pražských, angažmá v Národním divadle získal o osm let později. Hostoval na Palmovce, ve Viole a v Divadle ABC. Spolupracoval s Českým rozhlasem, řadu rolí ztvárnil ve filmech i televizních inscenacích, pracoval i v dabingu a působil také jako režisér. Od roku 1990 učil herectví na Divadelní fakultě. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 31. května 2006. Dva měsíce předtím se naposledy objevil na jevišti české první scény, když předával jednu z prestižních Cen Thálie.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK