30.10.2005 00:00

Bratislavská Aréna přivede na jeviště Gustáva Husáka

BRATISLAVA 30. října (zpravodajka ČTK) - Bratislavské Divadlo Aréna, které sklidilo úspěch s inscenací Tiso, plánuje uvést hru o bývalém československém prezidentovi Gustávu Husákovi (1913 - 1991, na fotografii s Erichem Honeckerem). ČTK to prozradil ředitel Arény Juraj Kukura.

Gustáv Husák s Erichem HoneckeremNa objednávku divadla hru píše dramatik Viliam Klimáček, který chce na jeviště současně postavit tři Husáky. Kdo ztvární kontroverzního prezidenta v jeho třech podobách, se však zatím neví. Volbu bude mít v rukou režisér, pravděpodobně Martin Čičvák.

"Husákův osud mě fascinuje, protože je to až antické drama. byl vězněm několika prezidentů a v závěrečné fázi života byl prezidentem vězňů," řekl ČTK Klimáček, který v současnosti studuje různé materiály o Husákovi a jeho době. Hru má podle dohody s divadlem odevzdat do konce roku. "Určitě se budu snažit o obraz, který není jen subjektivní," dodal.

Autor chce ukázat Husákovy slabé i silné stránky. K těm slabým podle něj patří období po roce 1968, nástup do úřadu prezidenta a stagnace tehdejšího Československa. K těm silným patří padesátá léta a jeho pobyt ve vězení, kde si pro mnohé lidi získal "morální kredit". "Je to rozporuplná postava, a tak k ní přistupuji," řekl Klimáček.

Na scénu chce postavit tři Husáky, aby tak lépe dosáhl znázornění jeho proměny a rozporuplnosti. Na jevišti budou promlouvat Husák právník, prvorepublikový džentlmen, Husák vězeň a Husák prezident. Hra zmapuje období od roku 1939 až po prezidentovu abdikaci po sametové revoluci v roce 1989.

"Mezitím je jedno časové období s velikou válkou a s obrovskými politicko-společenskými peripetiemi, a tak tam rozhodně bude i jistá nostalgie," řekl autor s tím, že nostalgie, nebo jakýsi "vzpomínkový optimismus", však nejsou důvodem, proč hru píše.

Klimáček chce, aby vzniklo představení, které bude přitažlivé zejména pro mladé lidi. Jeho motivací prýnení otevírání ran diváků-šedesátníků. "Jestli to bude mladé zajímat, tak se hra vydařila," říká.

Husák byl osmým československým prezidentem a zároveň prvním Slovákem v tomto úřadu. Byl dlouholetým šéfem Komunistické strany Československa (KSČ), představitelem tvrdé brežněvovské linie a hlavním architektem normalizace. Jeho mocenské ambice ukončil listopad 1989, po němž musel opustit funkci prezidenta a posléze i svou stranu.

Divadlo Aréna uvedlo letos premiéru také původní hry autorské divadelní dvojice Rastislav Ballek - Martin Kubran s názvem Tiso. Hra o kontroverzním prezidentovi Slovenského státu Jozefovi Tisovi, s Mariánem Labudou v titulní úloze, sklidila velký úspěch i ocenění slovenské kritiky.

Ředitel divadla Kukura chce v nastoupené linii původních her, které na jeviště přinášejí i slovenské dějiny, pokračovat. "Nechápu, proč se tu dnes vůbec nemluví o tom, že před 20 lety se stříleli na hranicích čtrnáctiletí mladí lidé jen proto, že chtěli odejít někam jinam a měli jinou představu o životě. O tom se tu nemluví a přitom to patří do naší historie, patří to k nám a je třeba o tom mluvit," zdůrazňuje.

Zuzana Golianová mik

Autor článku: ČTK