08.08.2011 09:21

Briscein je v salcburské Věci Makropulos jediný Čech

S nadšením i napjatým očekáváním se v Salcburku připravuje na roli Janka český tenorista Aleš Briscein, který v opeře Věc Makropulos od Leoše Janáčka účinkuje jako jediný Čech. Premiéra známé české opery se uskuteční 10. srpna v sálu Grosses Festspielhaus. Na prestižním Salcburském festivalu zazní v českém originále vůbec poprvé v jeho historii. Slavná přehlídka se v rodném městě Wolfganga Amadea Mozarta pořádá od 27. července do 30. srpna, každoročně přiláká na čtvrt milionu návštěvníků.

Režie se ujal švýcarský divadelní režisér Christoph Marthaler a hudbu s Vídeňskými filharmoniky nastudoval finský dirigent Esa-Pekka Salonen. Roli třísetleté Emilie Marty ztvární německá sopranistka Angela Denokeová. Briscein si pochvaluje inscenační tým i spolupráci s Marthalerem, s nímž se dobře zná. "Je to skvělá parta. Jediná škoda je, že jsem tu jediný Čech. Myslím, že aspoň v hudebním nastudování by si tato opera zasloužila českého dirigenta. Je to ale můj privátní názor a pocta Janáčkovi," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru tenorista. Ve Věci Makropulos zpíval Briscein už v Paříži, Madridu a na německých scénách, nikdy však v České republice.

Scéna zasazená do počátku 20. století je podle Brisceina zajímavě řešená jako soudní síň i hotelový pokoj. Marthaler prý využívá také spodních vstupů pod jevištěm, aby více vyzdvihl psychologii postav. "Chce, aby zahraniční kolegové zcela pochopili podstatu příběhu. Soudní dvůr vlastně nemá dveře, postavy se tam zjevují nahodile. Vypadá to velmi zajímavě. Tuhle práci jsem poznal v Paříži, kdy on to vidí svým pohledem režiséra," doplnil Briscein.

Role Emilie Marty v podání Denokeové není podle něj pouze o zpívání, ale potřebuje ženskost a sexappeal. "Typ, kterým Angela je, dává roli neskutečně výjimečné fluidum. Přesně v těch rovinách působí jako kreativní a ve svých letech úžasná figura. Já jí tu postavu věřím, a to je důležité. Myslím si, že bude mít velký úspěch," dodal.

Salcburský festival zahájila hvězdně obsazená Mozartova Figarova svatba, v níž se v menší roli představil i basbarytonista Adam Plachetka. Letos přehlídka nabízí například novou inscenaci opery Richarda Strausse Žena bez stínu, Verdiho Macbetha, Mozartovy opery Cosi fan tutte a Don Giovanni, kde role Masetta opět patří Plachetkovi. Nechybí ani
činohra kupříkladu s Goethovým Faustem, recitály německých barytonistů Matthiase  Goerneho a Thomase Quasthoffa, čínského pianisty Lang Langa nebo vzdělávací programy pro mladé umělce.

Autor článku: ČTK: Šárka Mrázová, rot