09.05.2018 10:32

Britský divadelní soubor uvede ve Valticích Komedii omylů

Britské divadelní uskupení Idle Discourse představí Komedii omylů, dílo Williama Shakespeara z roku 1593. Komedie bude uvedena v barokním divadle ve Valticích.

Komedie omylů patří mezi nejzábavnější a nejabsurdnější díla britského dramatika. Antifolus Syrakuský a jeho sluha Dromio jsou vyplaveni na pobřeží Efesu. Ani jeden z nich netuší, že připluli do země, kde žijí jejich identická dvojčata, která oba dlouhá léta považovali za ztracená. Hrdinové jsou rázem vtažení do víru událostí plných nejasností, falešných identit a především naštvaných manželek, příběh však nakonec vyústí v dojemné rodinné shledání.

Od roku 2015, kdy bylo zámecké divadlo ve Valticích po rekonstrukci znovu otevřeno, bude tato nová odvážná produkce vůbec první převážně anglickou hrou, která zde bude uvedena. Cílem produkce je snoubit moderní divadelní prvky, ale zároveň zachovat Shakespearův temperamentní humor, a to vše s ohledem na historické prostředí zámku a za využití barokní mašinérie, která je srdcem divadla.

Londýnský režisér Dan Dawes je vycházejícím hercem, režisérem a scénáristou. Mezi jeho poslední projekty patří například Tales from Star City, Steel Tumbleweed nebo také The Signalman. Se Shakespearem se však nesetkává poprvé, jako režisér je podepsán například pod dramatem Perikles, zinscenovaným pro Titchfield Festival Theatre, či Macbeth pro projekt RSC’s Open Stages. Idle Discourse, uskupení založené v roce 2016 je převážně postaveno na vyprávění příběhů. Zakladatelem projektu je právě Dan Dawes, který se na něm podílí společně s producentkou Ninou Flitman. Díky schopnosti projektu ponořit se až do hlubin lidské duše, si mohou diváci plně vychutnat radost a požitek z divadla.

Komedie omylů bude ve valtickém zámeckém divadle uvedena od 8. do 10. června, začátek vždy v 16:00.

http://idlediscourse.com/

https://www.zamek-valtice.cz/cs/akce/33547-idle-discourse-komedie-omylu-v-divadle-zamku-valtice

Autor článku: Šárka Klištincová

Britský divadelní soubor uvede ve Valticích Komedii omylů

Zahraniční divadlo

18.03.2019

Březen patří po celém světě oslavám divadla

Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

14.03.2019

Cirk La Putyka obsadí na půl roku berlínský kabaret s novým představením Memories of Fools

Premiérou nového cirkusového představení Memories of Fools večer 14. března začíná téměř půlroční hostování souboru Cirk La Putyka v berlínském divadle Chamäleon Theatre. Inscenace v režii principála Rostislava Nováka ml. s šesti kmenovými členy souboru, jedním domácím a dvěma zahraničními hosty bude během pěti měsíců uvedena i s předpremiérami téměř 180krát – denně do srpna 2019.

12.03.2019

Český choreograf Jiří Kylián bude ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění

Český choreograf Jiří Kylián bude 13. března ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění. Jejím členem se stal loni v dubnu jako třetí Čech od založení akademie v roce 1816. Přijetí cizince za člena francouzské akademie je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění. Kvůli přijetí Kyliána a významu jeho díla navrhla akademie i novou kategorii – Choreografie.