20.01.2015 13:28

Brněnská činohra chce spolupráci s Prahou, Bratislavou a Zlínem

Činohra Národního divadla Brno chce udržovat pravidelné kontakty s vybranými českými i slovenskými soubory. Mohou mít podobu vzájemného hostování, případně spolupráce na konkrétních projektech. Volba prozatím padla na pražské Studio Hrdinů a Činoherní klub, Slovenské národní divadlo a Městské divadlo Zlín, oznámil dnes novinářům umělecký šéf činohry Martin Františák.

"Nejde nám o bohapusté hostování kohokoliv, ale o koncepční spolupráci s vybranými divadly. Chceme obohatit dramaturgii, ukázat brněnskému divákovi, jaké jsou směry, jaké může být divadelní uvažování," uvedl Františák. Během několika let by rád navázal podobné kontakty i s divadly v Německu, Rakousku nebo Maďarsku.

Studio Hrdinů patří k progresivním a oceňovaným pražským scénám. Brněnské publikum se 8. března může těšit na jeho inscenaci Citový komediant, jejímž tématem je osud levicového novináře Julia Fučíka umučeného nacisty, v obecnější rovině pak hrdinství a mučednictví. "Není to inscenace, která by se Fučíkovi vysmívala, ale ani která by jej glorifikovala," uvedla dramaturgyně brněnské Reduty Ilona Smejkalová. V dubnu a červnu Studio Hrdinů v Brně uvede inscenaci Sam.

S Činoherním klubem chce Národní divadlo Brno v příští sezoně spolupracovat na konkrétním projektu. "Měli by se v něm setkat herci Mahenovy činohry s některými herci Činoherního klubu," popsal Františák. Slovenské národní divadlo v Brně pravidelně hrávalo díky festivalu Trialog, který nové umělecké vedení zrušilo. Přetrhání vztahů ale prý nehrozí, slovenština z brněnského jeviště nezmizí.

Městské divadlo Zlín už v Brně dvakrát s úspěchem uvedlo inscenaci Žítkovské bohyně podle románu Kateřiny Tučkové. Znovu je na programu 31. března. Velmi rychle bývá vyprodáno. "Je tak vidět, že je to ku prospěchu zlínského i našeho divadla," řekl Františák.

www.ndbrno.cz


Autor článku: ČTK: tmd, dr

Brněnská činohra chce spolupráci s Prahou, Bratislavou a Zlínem