14.05.2012 15:54

Brněnská opera získala pro roli Elektry Američanku Bairdovou

Národní divadlo Brno získalo pro titulní roli Elektry v opeře Richarda Strausse známou americkou sopranistku Janice Bairdovou. Stejnou roli Američanka zpívala na mnoha prestižních operních jevištích, například ve Vídni, Drážďanech, Římě a Stockholmu, řekla ČTK mluvčí divadla Šárka Motalová. Podle umělecké šéfky brněnské opery Evy Blahové je získání Bairdové velkým úspěchem - a svým způsobem i dílem štěstí.
   
Bairdová patří k předním dramatickým sopranistkám, a to jak díky mimořádnému hlasu, tak expresivnímu hereckému projevu. Profiluje se především jako wagnerovská pěvkyně, v repertoáru má také hlavní ženské role ve Straussových operách. Kromě Elektry tak zpívá také Salome.    
Elektru v Brně režíruje Rocc, bývalý šéf tamního souboru, který nyní vede operu Národního divadla v Praze. Sám navrhl také scénu, na kostýmech se s ním podílel Miroslav Sabo. Dirigentem je Caspar Richter. V roli Klytaimnéstry alternují Helena ZubanovichJitka Zerhauová. Oresta ztvární Jakub Kettner. Premiéru hostí 18. května Janáčkovo divadlo, do konce sezony jsou na programu ještě tři reprízy.    


Národní divadlo Brno: Elektra

Straussova Elektra se do Brna vrátí po 85 letech. Mýtický příběh se odehrává po skončení trojské války. Elektra spolu se svým bratrem Orestem zavraždí vlastní matku a jejího milence, aby tak pomstila násilnou smrt svého otce.    
Příběh zpracoval na základě slavných antických předloh libretista Hugo von Hofmannsthal do podoby jednoaktové opery, která stála na počátku jeho plodné spolupráce se skladatelem Straussem. Výsledkem je strhující hudební drama prodchnuté děsem a hrůzou z krvavého zločinu, ve kterém Strauss podle odborníků překonal i své předchozí mistrovské dílo Salome.


Národní divadlo Brno: Elektra

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, snm, foto: Jana Hallová

Brněnská opera získala pro roli Elektry Američanku Bairdovou