20.10.2022 13:41

Brněnská operní inscenace Řecké pašije získala nominaci na cenu v rámci The International Opera Awards

Opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, kterou nastudovala Janáčkova opera Národního divadla Brno pod vedením režiséra Jiřího Heřmana a dirigenta Roberta Kružíka, získala nominaci na cenu v rámci The International Opera Awards 2022 v kategorii „New production“. Vyhlášení proběhne 28. listopadu v madridském Teatro Real.

Tato inscenace Řeckých pašijí měla premiéru v Janáčkově divadle 5. listopadu 2021 a vznikla jako součást festivalu Janáček Brno 2020. „Nominace je pro náš soubor a samozřejmě také pro mě skvělou zprávou, které si velmi vážím. Těší mě, že práci našeho souboru se dostává mezinárodního uznání, o to víc, že ocenění je spojeno s dílem českého skladatele Bohuslava Martinů,“ dodává k nominaci Jiří Heřman, šéf Janáčkovy opery NdB a režisér inscenace.

Skladatel Bohuslav Martinů, který sám zažil osud uprchlíka, z opery vytvořil dílo velkého humanistického poselství o síle víry, které je aktuální do dnešních dní. V roce 2023 bude v Janáčkově divadle možné zhlédnout několik představení Řeckých pašijí: 22. února (s lektorským úvodem), 5. března a 2. dubna.

The International Opera Awards jsou každoročně udělovány od roku 2012, podporují operu jako žánr a talenty v oblasti opery, mapují celosvětovou operní produkci a oceňují umělce i umělecké počiny. Ceny posuzuje a uděluje odborná porota v čele s Johnem Allisonem.

Řecké pašije jsou v kategorii „New production“ nominovány spolu s inscenacemi Madama Butterfly (Bregenz Festival, režie: Andreas Homoki), The Handmaid’s Tale (English National Opera, režie: Annilese Miskimmon), L’incoronazione di Poppea (Festival d’Aix-en-Provence, režie: Ted Huffman), La Voix humaine / Les Mamelles de Tirésias (Glyndebourne, režie: Laurent Pelly) a Il trittico (Salzburg Festival, režie: Christof Loy).

NDB

 

Autor článku: Alena Navrátilová Ochrymčuková; Foto: Marek Olbrzymek

Brněnská operní inscenace Řecké pašije získala nominaci na cenu v rámci The International Opera Awards

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům