08.04.2021 15:38

Brněnská platforma Terén chystá uvedení inscenačního projektu polského režiséra Wojtka Ziemilského

Brněnská platforma pro performativní umění Terén uvede ve dnech 19. a 20. dubna 2021 nový inscenační projekt režiséra Wojtka Ziemilského s názvem Sex. Inscenace bude v premiéře uvedena jako online stream z Domu umění města Brna.

Mezinárodně uznávaný režisér, výtvarník, choreograf a pedagog Wojtek Ziemilski je tuzemskému publiku známý z Pražského Quadriennale či festivalu Bazaar, kde v minulosti hostoval se svými produkcemi. Terén uvádí nové autorovo dílo ve světové premiéře. Společně se šesti aktéry připravil specifický inscenační projekt na pomezí performance a galerijní instalace, který v situaci živého kolektivního psaní nechává vzniknout rozvětvené literární krajině. Skupinu tvoří literární autorka Bernadeta Babáková, performerka a publicistka Zuzana Fuksová, umělkyně Markéta Lisá, architekt a hudebník Ivan Palacký, autor dramatických a prozaistických textů S.d.Ch a redaktor Vojtěch Staněk.

Ziemilski se ve svém posledním projektu, v němž aktéři budují dvojrozměrný textový prostor ve sdíleném dokumentu, rozhodl skrze nové a v současné době dominující formy online komunikace výrazně pracovat s živou událostí i způsobem její problematizace. Ta však svůj proces tvorby, diskuse, aktu psaní naplňuje sice v digitálním prostředí tabulkového souboru, ale také skrze výraznou scénickou podobu se zjevnou přítomností performerů, výtvarným gestem, časovým rámcem. Divák se skrze online stream ocitá uvnitř „excelové tabulky“, ve které se samotný akt psaní protkává s myšlenkami a interakcemi jejích uživatelů. „V kolaborativním dokumentu se z performerů stávají spisovatelé. Psaní naživo potom tvoří performance. Vidíme je hrát. Jsme svědky jejich rozhodování. Část z toho může být naplánovaná, ale je jasné, že některé reakce, podněty a společná konání jsou spontánní. Jejich osobnosti, postavy a chování se velmi liší. Staví se k tomuto kvazi-abstraktnímu prostoru svým vlastním, zcela jedinečným způsobem.“ Říká o projektu režisér Wojtek Ziemilski.

Inscenace bude uvedena v rámci programu Brno Art Week a také Dnů polské kultury v Brně. Partneři projektu jsou Dům umění města Brna a Polský institut v Praze.

Wojtek Ziemilski (*1977) je divadelní režisér a vizuální umělec. Jeho představení byla uvedena ve více než dvaceti zemích, například na festivalech jako Ruhrtriennale či Festival Boska Komedia. Získal mnohá ocenění mj. hlavní cenu Zürcher Spektakel nebo hlavní cenu festivalu Fast Forward v Drážďanech. Ziemilski rozšiřuje ideu dokumentární performance. Jeho práce jsou často spojeny s problematizováním role diváka a samotných možností akce. S pomocí principů autorského divadla, real-time kompozice, ale i odkazů na svět vizuálního umění a dalších médií, tvoří univerza, která kombinují estetické zkušenosti s intelektuálním zkoumáním. Učí současné přístupy k performance s konkrétním zaměřením na techniky autorského, tedy devised divadla, spoje mezi světem současného tance a divadla a užití médií v divadle. Přednáší na divadelní akademii ve Varšavě a na Varšavské univerzitě, měl přednášky a vedl workshopy mj. na pražské DAMU, UNIRIO v Rio de Janeiro nebo Státní vysoké škole v Krakově.

Projekt najdete také našem webu jasuteren.cz

Autor článku: Barbora Doležalová