13.01.2022 16:36

Brněnské Divadlo Feste převede na jeviště poslední román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta

Brněnské Divadlo Feste dokončuje první jevištní adaptaci knihy Winterbergova poslední cesta. Spisovatel Jaroslav Rudiš román napsal v němčině, loni vyšel český překlad. Premiéra inscenace, do které režisér Jiří Honzírek obsadil Jakuba Zelinku, Tibora Kotlára a Lucii Hrochovou, bude 22. ledna v Industře v areálu Nové Zbrojovky, kde nyní Divadlo Feste působí. Součástí premiérového večera je také autogramiáda a debata.

Knižní předlohu adaptovala Katarína Kašpárková Koišová. „Převést tak rozsáhlý román s sebou přináší jisté kompromisy. Není technicky možné dostat do inscenace všechny motivy, postavy a tematické linky. Stěžejní pro mě byl motiv cesty. Cesty do sebe, k sobě navzájem, ke smrti i cesty za svobodou, která bezpodmínečně souvisí s přijetím vlastní odpovědnosti," uvedla v tiskové zprávě Kašpárková Koišová.

Vyprávěcím rámcem Rudišova díla je daleká vlaková cesta, kterou přes polovinu Evropy podniká stoletý Wenzel Winterberg se svým mladším pečovatelem Janem Krausem. „Jaroslav Rudiš ve svém doposud nejrozsáhlejším díle propojuje intimní svět lidského života s politickými dějinami a směřuje k tomu, že veškerá naše rozhodnutí a činy, které děláme, zůstanou navždy zapsány v prostoru a čase a přenáší se na další pokolení," uvedl Honzírek.

Divadlo Feste spolupracuje s Rudišem už téměř deset let, podle jeho předloh připravilo inscenace Národní třída a Čekání na konec světa. „Mám velkou radost, že je to právě režisér Jiří Honzírek a jeho tým, kdo ve světové premiéře uvedou divadelní adaptaci mého románu. Divadlo Feste považuju za jeden z nejoriginálnějších souborů na naší divadelní scéně," řekl Rudiš.

https://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Brněnské Divadlo Feste převede na jeviště poslední román Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.