13.03.2023 11:30

Brněnské Divadlo Husa na provázku představí v Praze sezonu Čas srdce, vyzdvihne přitom sílu osobních témat i společensky angažované autorské tvorby

Na konci března 29.-31. 3. zavítá Divadlo Husa na provázku do pražského Divadla Archa, kde představí tři své nejnovější inscenace – Vykouření v režii Jiřího Havelky, Pozdravuju a líbám vás všecki v režii Anny Klimešové a Čas srdce v režii Anny Davidové. Ve třech soustředěných dnech se pražské publikum bude moci nejen seznámit s nejčerstvějšími novinkami legendární brněnské scény, ale také zakusit její atmosféru skrze doprovodné akce, jako jsou lektorské úvody, diskuse, vernisáž fotografií a koncert.

„S kolegy jsme toužili po sezoně výrazně autorské, nepokrytě osobní a zároveň společensky angažované. Jsme moc rádi, že i pražské publikum se nyní bude moci začerstva přesvědčit o tom, zda a jak se nám tuto poměrně nezvyklou kombinaci daří na Provázku jednotlivými inscenacemi uskutečňovat. Prostřednictvím různých doprovodných akcí se navíc pokusíme do Prahy přivézt i kousek Brna – specifického kontextu a jedinečné atmosféry, z níž a pro níž smíme tvořit. Těšíme se na tři dny nabité setkáváním a vzájemnou inspirací,” říká umělecký šéf divadla Martin Sládeček.

Jako první se v pražské premiéře představí inscenace Jiřího Havelky Vykouření, kterou se tvůrci i přes původní záměr rozhodli pro její diváckou rezonanci vyvézt i mimo provázkovské jeviště, s nímž je spjata. Všestranný režisér a autor Havelka ji v úzké spolupráci s provázkovským souborem pojímá jako zběsile očistný scénický obřad na motivy skutečných událostí kolem brněnského hostování inscenace Naše násilí a vaše násilí chorvatského režiséra Olivera Frljiće.
Druhou pražskou premiérou v pořadí bude inscenace Čas srdce režisérky Anny Davidové, jejíž snivá režijní poetika a temperamentní obrazivost se v ní protíná s křehkým příběhem básníků Paula Celana a Ingeborg Bachmannové. Komorní inscenace staví na silných hereckých výkonech a pozoruhodné souhře Dominika Telekyho a Sylvie Krupanské.
Poslední pražská premiéra v řadě Pozdravuju a líbám vás všecki v režii Anny Klimešové přinese na jeviště citlivý příběh inspirovaný skutečným osudem žadatele o azyl. Inscenace se pokouší skrze empatii a humor přiblížit – v tuzemském prostředí málo zpracovanou – zkušenost nově příchozích, kteří musí vedle vlastních nejistot čelit i všudypřítomnému strachu ze všeho cizího.

Kontext inscenace Pozdravuju a líbám vás všecki doplní vernisáž výstavy fotografií Davida Konečného Doma v Brně, která mapuje životní příběhy konkrétních příchozích z různých koutů světa, jejichž cesty osud svedl do jihomoravské metropole. Mimo inscenační tvorbu dále Provázek nabídne úvodní setkání s uměleckým šéfem Martinem Sládečkem a dramaturgyní Viktorií Knotkovou, kteří pohovoří o aktuální sezoně a směřování divadla, dramaturgický úvod k Času srdce s dramaturgyní Terezou Marečkovou či besedu po představení Vykouření. Redaktoři časopisu Centra experimentálního divadla CEDIT v rámci hostování představí jeho 10. číslo věnující se tématu nerůstu a promýšlení udržitelných společenských a kulturních alternativ. Po celou dobu bude ve foyer Divadla Archa fungovat provázek.obývák, kde se návštěvníci budou moci blíže seznámit i s dalšími projekty Provázku. O závěr hostování se prostřednictvím svého DJ setu postará exilová běloruská režisérka Palina Dabravolskaja, která v Brně již připravuje Hrdinky – poslední premiéru provázkovské sezony Čas srdce.


Provázek v Arše

Středa 29. 3. 2023
19:00 prvzk.intro
20:00 Vykouření
Po představení následuje beseda s tvůrci.

Čtvrtek 30. 3. 2023
18:30 Rozkvétat a nerůst: představení CEDITu 10
19:30 Dramaturgický úvod k inscenaci
20:00 Čas srdce

Pátek 31. 3. 2023
19:30 Doma v Brně: vernisáž doprovodné výstavy fotografií Davida Konečného
20:00 Pozdravuju a líbám vás všecki
22:00 DJ Palina Dabravolskaja

provázek.obývák
Prostor pro setkání a kontext. Kousek Brna v Praze. Otevřený každý den od 18:30.

www.provazek.cz

Autor článku: Nikol Hlávková

Brněnské Divadlo Husa na provázku představí v Praze sezonu Čas srdce, vyzdvihne přitom sílu osobních témat i společensky angažované autorské tvorby

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.