07.07.2021 11:07

Brněnské Divadlo Polárka chystá sezonu s tématem samoty a samostatnosti

Šest připravovaných premiér v příští sezoně brněnského Divadla Polárka propojí témata samoty a samostatnosti. Námět vychází z uplynulého roku a půl, kdy dospělí i děti zažívali kvůli koronavirové pandemii nezvyklou samotu. V tématech, která jsou na první pohled smutná, se v divadle snaží hledat i pozitivní stránky, kterými jsou především nové zkušenosti. ČTK to sdělila vedoucí Divadla Polárka Natálie Pelcová.

Název nové sezony zní SAMOsTAtnost. Hříčka symbolizuje překážky, které musel každý překonat v covidové době. Šest premiér cílí na děti, školáky i dospělé. „Samota i samostatnost mohou v každém věku znamenat něco jiného. Pro předškoláka je projevem samostatnosti třeba zavázání tkaniček, pro starší to může být cesta k dobrodružství, v určitém věku se pak začne rýsovat na půdorysu generačního střetu s rodiči. To všechno by měly jednotlivé tituly obsáhnout," vysvětlil umělecký šéf Jan Cimr.

Většina aktivit divadla se od loňského března odehrála v on-line prostředí, případně formou interaktivních her a procházek pro děti. V nadcházející sezoně chce divadlo s těmito zkušenostmi nadále pracovat.

Novou divadelní sezonu zahájí od 17. do 19. září festival Polárkový dort. Kromě představení, která se zatím vysílala pouze on-line, nabídne také hostující divadla a koncerty. „Chceme shrnout a ukázat, co všechno jsme za tu dobu dělali. A naopak se zeptat dětí, jak trávily čas ony, co jim chybělo a co si z toho odnáší. Celý festival by měl vypadat jako dialog, rozhovor přátel, kteří se dlouho neviděli," popsala dramaturgyně Karolina Ondrová.

První premiérou sezony bude v listopadu adaptace Dvou roků prázdnin pro diváky od sedmi let. O něco starším je pak určen další dobrodružný příběh Tobiáš Lolness, který bude mít premiéru v lednu příštího roku. V únoru pak Divadlo Polárka zahraje novinku Slyšíš? Kdo to zpívá? pro děti do tří let. Žákům druhého stupně a dospělým jsou určeny představení Antigona a Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte. Jako poslední bude mít svou premiéru autorská inscenace Štěpána Gajdoše Město v noci pro diváky od pěti let.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: brs, tmd, gcm