01.11.2021 14:33

Brněnské Divadlo Polárka převedlo na jeviště román Julese Verna Dva roky prázdnin

Brněnské Divadlo Polárka převedlo na jeviště román Julese Verna Dva roky prázdnin. Hrdiny dobrodružného příběhu jsou žáci vojenské kadetky, kteří ztroskotají bez dospělých na ostrově. Prožijí dva roky bez školy, což je motiv známý i současným dětem, po mnoho měsíců odkázaným na distanční výuku kvůli pandemii koronaviru. Premiéra inscenace v režii Adama Steinbauera bude v sobotu.

Vernovi hrdinové na neobydleném ostrově čelí osamocení, nejisté budoucnosti, divoké přírodě, ale i nesnadným vzájemným vztahům, sporům a neschopnosti domluvit se. Nečekaná situace je nutí urychleně dospět.

„Především je to příběh o přátelství, které se stane jedinou zbraní proti nepřízni situace, zlu v nás i mimo nás. Kromě toho ale klademe důraz na vztah k životnímu prostředí. To jediné, co mají chlapci na ostrově kolem sebe, je příroda. Zprvu ji využívají, vytěžují, ale postupně k ní nacházejí úctu a vděčnost,” popsal Steinbauer.

„V postavě mladého Maora Nikyho se tu v dětem přístupné formě odrážejí i témata kolonialismu. Nikyho přirozený vztah k zemi v okolí Nového Zélandu, která je jeho domovem, stojí v ostrém kontrastu k ‚civilizovaným' chlapcům z vojenské školy, kteří mají přirozenou tendenci civilizovat i ‚dobyté' území," doplnila dramaturgyně Dagmar Haladová.

V inscenaci se představí téměř celý herecký soubor Divadla Polárka. Obsáhlý Vernův román se na jeviště „vešel" díky práci s diváckou fantazií, zkratkou a metaforou. Prostředí školní tělocvičny se tak může stát lodí v bouři, ostrovem i jeskyní.

Scénář napsala za pomoci adaptace Ondřeje Neffa dramaturgyně Městských divadel pražských Simona Petrů, která se v minulosti v Polárce podílela na inscenacích Naše třída či Ve jménu republiky. Představení je vhodné pro diváky od sedmi let.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš