05.11.2020 09:46

Brněnské Divadlo Radost uvede premiéru inscenace Kráska a zvíře online

Brněnské Divadlo Radost dokončuje novou inscenaci Kráska a zvíře. Zkoušky se odehrávaly v době, kdy divadla v Česku nemohou hrát. „Po všech karanténních komplikacích se blížíme vytouženému cíli," uvedl manažer divadla Petr Jančařík. Premiéra bude v pátek formou on-line přenosu, ovšem nikoli pro širokou veřejnost. Ostatní publikum se tak novinky dočká až po uvolnění nynějších opatření.

Inscenaci režíroval hostující Marek Zákostelecký, který je zároveň autorem výtvarné podoby pohádky. Přizval skladatele Vratislava Šrámka a polskou choreografku Anetu Jankowskou. Na scénáři se Zákostelecký podílel a dramaturgem Pavlem Trtílkem.

Jde o dramatizaci klasické francouzské pohádky dochované ve více verzích. Inscenace Divadla Radost vychází z verze Jeanne-Marie Leprince de Beaumontové z 18. století, kterou konfrontuje se současným světem. V televizním studiu se odehrává show posílající soutěžící do pohádkového světa.

„Divadelní adaptace této proslulé a mnohokrát také zfilmované francouzské pohádky akcentuje jako ústřední téma sílu obětavosti a lásky, která není hraná ani předstíraná a které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu a bohatství," uvedl dramaturg Trtílek.

Jedním z cílů inscenace je přiblížit současné mladé generaci svět lidových vyprávění, pohádek a tradic, o což Divadlo Radost ve skladbě svého repertoáru dlouhodobě usiluje. Vychází tak vstříc zájmu škol, které se na divadlo obrací se žádostmi o uvádění tradičních pohádek s odůvodněním, že školáci je většinou znají jen málo.

https://divadlo-radost.cz/KRÁSKA A ZVÍŘE
Autor článku: ČTK: tmd, dr

Brněnské Divadlo Radost uvede premiéru inscenace Kráska a zvíře online

Inscenace

23.03.2023

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede premiéru autorské inscenace Jídelní vůz

Ústecké Činoherní studio nazkoušelo autorskou inscenaci Jídelní vůz, která je inspirovaná vyprávěním železničářů a příběhy cestujících. Jeviště se proměnilo v jídelní vůz vlaku, za jehož okny se míhá krajina labského údolí. Divadelní poetiku dokresluje hudba i hlášení o různých událostech na trati z Prahy do Ústí nad Labem, která trvá stejně jako představení hodinu a patnáct minut.

23.03.2023

Hranice v sexu a vztazích a pravdu v případu znásilnění bude hledat Činoherní klub v nové inscenaci KONSENT

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou svědkyní žena, jejíž život a svět je na hony vzdálený tomu jejich. Je ale úplně vyloučené, že by se něco podobného mohlo stát jim, když si svléknou talár a přijdou domů? Činoherní klub uvede ve dvou premiérách 24. a 25. března hru Niny Raine KONSENT.

23.03.2023

Studenti DAMU uvedou v DISKU dosud neuvedenou hru Mariuse von Mayenburga Chladné dítě

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK, a to 31. března tohoto roku. Jedná se o první absolventskou inscenaci studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.