07.09.2022 09:59

Brněnské HaDivadlo, jedna ze tří scén Centra experimentálního divadla, vstupuje do své 48. sezony

Brněnské HaDivadlo, jedna ze tří scén Centra experimentálního divadla, vstupuje do svojí 48. sezony. Po předchozí Sezoně 47: Nerůst, v níž HaDivadlo ustoupilo z produkce velkých premiér a věnovalo se tzv. Tvůrčím intervencím, se bude soubor v nadcházejícím období ve své tvorbě zabývat pojmem Blízkost. Připravovaných inscenací se ujmou režiséři z blízkého Slovenska a Ukrajiny.

Blízkost deklarovanou v názvu sezony HaDivadlo promítne do svých čtyř premiér.
První bude inscenace Humanismus 2022 (premiéra 12. listopadu 2022). Autorský text uměleckého šéfa HaDivadla Ivana Buraje a filmového režiséra a scenáristy Bohdana Karáska se odehrává na dovolené v Benátkách a odráží konkrétní Burajovu situaci hledání vhodného námětu pro divadelní projekt v době plné společenských krizí a války. Pro Bohdana Karáska se jedná už o třetí spolupráci s HaDivadlem po hrách Naši a Vnímání.

Projekt ukrajinského studenta režie Maxe Nowotarského Než skončí válka / До кінця війни (premiéra 12. prosince 2022) je přímou reakcí na ruskou agresi na Ukrajině. Dokumentární inscenace bude koláží osobních výpovědí žen a mužů, kteří uprchli před válkou a našli v Brně dočasně svoje útočiště. Ukrajinští uprchlíci se zde sami stanou performery. Inscenaci čekají jediná tři uvedení.

Román populární ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč Felix Austria převedou do divadelní podoby umělecký šéf Městského divadla v Žilině Eduard Kudláč a scenáristka Iva Klestilová pod názvem Požár v šťastném Rakousku (premiéra 24. února 2023). Původní námět odehrávající se v prostředí historické Haliče budou tvůrci aktualizovat v rezonanci se současnou situací. Příběh dvou hlavních hrdinek zde odkrývá i negativní, až toxické aspekty vzájemné blízkosti.

Moravský kras (premiéra 28. dubna 2023) je název krajinného celku, ale i připravované inscenace. Soubor se pod vedením slovenského tvůrce Petera Gondy již nyní věnuje tomuto Brnu blízkému chráněnému území. Moravský kras se sám stává hlavním námětem inscenace – příběhy, dějinné i geologické souvislosti, lokální folklor, ale taky vlastní zkušenosti se odrazí ve finální podobě tohoto divadelního experimentu.

Sezona 48: Blízkost se vydává své hlavní téma zkoumat z různých perspektiv, ale zejména odkazuje k vlastnostem, které kolektiv HaDivadla vnímá jako klíčové pro zvládání turbulentních časů kolem nás. Blízkost – schopnost empatie, vzájemné pomoci a spolupráce.

HaDivadlo

Autor článku: Marie Rotnáglová; Foto: Anna Stránská