15.03.2023 09:11

Brněnské HaDivadlo, Leszek Mądzik nebo Pavol Seriš. Divadelní přehlídka v Kopřivnici láka svým bohatým programem

Divadelní přehlídka Kopřiva, která se koná od 20. do 22. dubna, nabídne širokou škálu představení pro divadelní nadšence všech věkových kategorií. V Kopřivnici se uskuteční již 37. ročník.

Letošní ročník přinese celkem osm představení, která se budou konat v katolickém domě a v kulturním domě v Kopřivnici. Diváci se mohou těšit na různorodé žánry, od komedií až po dramatické inscenace, a na vystoupení souborů různého charakteru. Brněnské HaDivadlo přijede do Kopřivnice s hrou Naši, která se sice odehrává v obývacím pokoji nad šálkem kávy, ale přináší vyhrocenou mezigenerační debatu nad klimatickou změnou.

Jedním z nejvýraznějších hostů letošního ročníku je Leszek Mądzik, polský scénograf a pedagog, který je autorem scény mnoha významných divadelních inscenací nejen v Polsku, ale i ve světě. Na Kopřivě Mądzik po celodenním workshopu s místními herci ze Štramberka a ze Zlína představí na festivalu inscenaci Dialog.

Pro mladší diváky bude v pátek a v sobotu hrát Teátr Pavla Šmída. Ve Větrné pohádce vypráví o dětech od větrného mlýna, které se po smutném období bezvětří vydávají hledat ztracený Vítr. Sobotní Pohádka o Budíku, která hravou formou pátrá po podstatě času, se odehraje v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra.

Varšavské Divadlo Druga Strefa přiveze drama Škytavka/Czkawka. Začíná to nevinně, dva osamělí muži se sejdou, aby si u lahve popovídali o životě. O něco veselejší bude představení DADA Revue v podání komika, pohybového herce a mima Pavola Seriše. V lednu premiérovaná inscenace DADA Revue se dočkala pozitivního ohlasu. „DADA Revue je ukázkou důvtipné tvůrčí práce, která je přitažlivá obsahem, interpretačně i prací s publikem... Bouřlivé reakce publika, se kterým je herec neustále v kontaktu a kterému neustále vlévá energii, dosvědčují, že očistný smích tady funguje a diváci svému dadaistovi zcela přesně rozumí a jdou s ním," napsal ve své recenzi pro lidovky.cz divadelní publicista Luboš Mareček.

Úspěšný britský dramatik a filmový režisér s několika oscarovými soškami Martin McDonagh se bohužel na Kopřivu dostavit nemůže, ale jeho černým humorem nasáklá krimikomedie Lebka z Connemary se přece jen v Kopřivnici odehraje. Pravidelně hostující slovenské Divadlo Kontra už je divákům Kopřivy známé.

Komedie pro jednu herečku s názvem Tereza je velkou příležitostí k prokázání hereckých kvalit. Pod vedením zkušeného režiséra se Davida Vackeho se představí Barbora Moučková ve strhující one woman show. Představením zní melodie a texty české písničkářky Radůzy.

Ve čtvrtek 20. dubna začne Kopřiva debatním setkáním. Kulatý stůl na téma "Trpělivost je společníkem moudrosti a kabátem pokoje" se uskuteční v Katolickém domě v Kopřivnici. Mezi pozvanými hosty jsou psychoterapeutka Katarína Dubělčíková, dominikán a zakladatel Hnutí Světlo-Život Jan Rajlich OP, ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil a historik Petr Blažek. Moderovat bude Jan Hanák jeden z porotců 37. ročníku Kopřivy a šéfredaktor rádia Proglas. Večer bude zakončen mší svatou, která se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Mše bude sloužena za živé a zemřelé divadelníky, donátory, příznivce, město Kopřivnici a mír na Ukrajině. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Porota složená z odborníků v oboru ocení herecké výkony nebo tvůrčí přínos. Divadla se budou také ucházet o cenu diváka, kterou pomocí tradičního kuličkového hlasování vyhodnocují pořadatelé. Pozvání do poroty přijali dramaturg olomouckého Divadla Tramtárie Vladislav Kracík, Kateřina Menclerová, dramaturgyně Divadla Husa na provázku, zlínský dramaturg Vladimír Fekar a šéfredaktor rádia Proglas Jan Hanák.

Vstupenky bude možné zakoupit online od 20. března nebo před představením.

facebook: Kopřiva
web: koprivafest.cz

foto: Zdeněk Smolka, Návštěvníci po představení hlasují o ceně diváka za pomocí dřevěných kuliček.

Autor článku: Štěpánka Némethová

Brněnské HaDivadlo, Leszek Mądzik nebo Pavol Seriš. Divadelní přehlídka v Kopřivnici láka svým bohatým programem

Festivaly

29.03.2023

Hlavní hvězdou letošního ročníku festivalu Cirkulum bude švýcarský umělec David Dimitri

Ostrava letos ožije sedmým ročníkem Mezinárodního festivalu nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM 2023. Těšit se můžete na provazochodecké umění vysoko nad hlavami diváků. Hlavní hvězdou bude švýcarský cirkusový virtuóz David Dimitri s představením L´Homme Cirque. David byl dlouhá léta hvězdou a sólistou v Cirque de Soleil, účinkoval na Broadwayi, v Metropolitní opeře v New Yorku, na královském Festivalu Cirque Monte Carlo a na dalších významných scénách po celém světě.

29.03.2023

Do letní Ostravy se sjede na dvě stě hudebníků z celého světa. Ostravské dny 2023 nabídnou během deseti dní i několik koncertů denně

Aktuálně rezonující témata i revize a znovuobjevování minulosti, desítky světových premiér a performance na nových místech, padesátka přítomných skladatelů, velké orchestry, ansámbly, špičkoví sólisté, elektronická hudba, opera i hudba pro katedrálu – to vše a daleko více bude součástí 12. bienále festivalu hudby dneška, během deseti dní i s několika koncerty denně.

28.03.2023

Festival Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží nabídne letos přes 50 představení

Krátce po premiéře na kamenné scéně uvede Divadlo Kalich také na své letní scéně 28. června komedii Norma Fostera Za dveřmi kanceláří v režii Jiřího Seydlera. V šesti propojených příbězích se vždy v několika rolích představí Tereza Kostková, Aleš Háma, Václav Kopta, Simona Vrbická a Jiří Vojta. Pátý ročník divadelního a hudebního festivalu Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží začne 26. června a v Mahlerových sadech potrvá do 6. září.