04.01.2007 00:00

Brněnské HaDivadlo rozšiřuje žánrový záběr a chystá festival

Brno 4. ledna (ČTK) - Širší záběr a pestřejší dramaturgii slibuje v novém roce brněnské HaDivadlo. Soubor chystá tři velké inscenace her německy mluvících autorů, připravuje festival kabaretního divadla, obnoví cyklus autorských večerů a bude se věnovat kultovním postavám. Na repertoár se také vrátí úspěšná hra Smrt Huberta Perny. ČTK to řekl umělecký šéf Luboš Balák.

Brněnskou scénu se slavnou minulostí ovlivnily v posledních letech četné změny v hereckém souboru i uměleckém vedení, v novém roce chce divadlo docílit stability a pokračovat v tvorbě s charakteristickou poetikou. Osobitý pohled by měl být podle Baláka patrný i v trojici chystaných velkých inscenací.

12. ledna HaDivadlo uvede hru Žert, satira, ironie a hlubší význam, kterou v roce 1822 sepsal německý kontroverzní dramatik Christian Dietrich Grabbe, přezdívaný někdy "opilý Shakespeare". "Ve hře si vyřizoval účty s řadou tehdy módních autorů či filosofů. Všechny je tam jmenoval," uvedl režisér Zdeněk Dušek. Řada osobností už dnes lidem nic neřekne, proto inscenátoři text aktualizovali a na scéně padnou jména současných celebrit. "Satira se na 200 let stará jména dělat nedá," uvedl režisér. Neprozradil ale, na koho dojde.

Po Grabbem chystá HaDivadlo hru Lulu z pera Franka Wedekinda, ve které se výrazné titulní role zhostí Jana Plodková. Třetím titulem bude česká premiéra novinky soudobého autora Rolanda Schimmelpfenniga Na Greisfalderské ulici. Na repertoár se také vrátí Balákova hra Smrt Huberta Perny, která měla premiéru v roce 1995. V HaDivadle se jako hostující herci znovu sejdou jeho někdejší opory Pavel Liška, Marek Daniel a Josef Polášek. "Bude to jistě zajímavé, po letech úspěchů zkusí znovu to, co dělali ve svých začátcích," uvedl Balák.

Na červen připravuje HaDivadlo první ročník vlastního žánrového festivalu. "Poprvé bude věnován žánru kabaretu, v další sezoně by to mohl být například sit-com," plánuje umělecký šéf. Příznivci souboru se mohou těšit na novou sérii autorských večerů Café. Průběžně se představí členové a přátelé divadla. V cyklu Cult Fiction, který naváže na stejnojmenný titul z minulého roku, se bude HaDivadlo inspirovat osudy takzvaně kultovních autorů.

tmd fcz

Autor článku: ČTK