06.10.2021 17:27

Brněnský BuranTeatr se změnil v zónu nezávislého umění Co.Labs

Brněnský BuranTeatr, který začínal jako nezávislé repertoárové divadlo, mění název i směřování. Nově funguje jako zóna nezávislého umění Co.Labs, sdílený prostor, kde najdou zázemí a podporu progresivní tvůrci. Cílem je podpořit brněnskou scénu a umění vznikající mimo kamenné instituce. Sídlem zůstává Sokolský Stadion v Kounicově ulici. O změně ČTK informovala Barbora Feníková z Co.Labs.

V zóně nezávislého umění by se měli potkávat studenti, absolventi i etablovaní tvůrci v oblasti divadla, výtvarného umění i hudby.

„Jedním z důvodů vzniku zóny nezávislého umění Co.Labs je to, že chceme vytvořit prostor pro výměnu a předávání zkušeností a názorů napříč nezávislou uměleckou sférou včetně recipientů," uvedla režisérka Co.Labs Alexandra Bolfová. Kromě divadelních představení a dalších produkcí jsou v plánu také workshopy nebo rezidenční pobyty.

Vznik zóny nezávislého umění je podle iniciátorů reakcí na uzavřenost repertoárových divadel zřizovaných magistrátem. „Protože kulturní scéna v Brně je uzavřená, je vytvoření otevřené instituce s důrazem na podporu tvorby nezávislé sféry v tomto okamžiku nutností," míní Bolfová.

BuranTeatr působil v Brně od roku 2005, k zakládajícím osobnostem patřili režisér Michal Zetel a dramaturg Jan Šotkovský. V posledních letech se divadlo pod vedením Juraje Augustína odklánělo od činohry spíše k pohybovému divadlu a různým progresivním formám jevištního umění.

https://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr