06.10.2021 17:27

Brněnský BuranTeatr se změnil v zónu nezávislého umění Co.Labs

Brněnský BuranTeatr, který začínal jako nezávislé repertoárové divadlo, mění název i směřování. Nově funguje jako zóna nezávislého umění Co.Labs, sdílený prostor, kde najdou zázemí a podporu progresivní tvůrci. Cílem je podpořit brněnskou scénu a umění vznikající mimo kamenné instituce. Sídlem zůstává Sokolský Stadion v Kounicově ulici. O změně ČTK informovala Barbora Feníková z Co.Labs.

V zóně nezávislého umění by se měli potkávat studenti, absolventi i etablovaní tvůrci v oblasti divadla, výtvarného umění i hudby.

„Jedním z důvodů vzniku zóny nezávislého umění Co.Labs je to, že chceme vytvořit prostor pro výměnu a předávání zkušeností a názorů napříč nezávislou uměleckou sférou včetně recipientů," uvedla režisérka Co.Labs Alexandra Bolfová. Kromě divadelních představení a dalších produkcí jsou v plánu také workshopy nebo rezidenční pobyty.

Vznik zóny nezávislého umění je podle iniciátorů reakcí na uzavřenost repertoárových divadel zřizovaných magistrátem. „Protože kulturní scéna v Brně je uzavřená, je vytvoření otevřené instituce s důrazem na podporu tvorby nezávislé sféry v tomto okamžiku nutností," míní Bolfová.

BuranTeatr působil v Brně od roku 2005, k zakládajícím osobnostem patřili režisér Michal Zetel a dramaturg Jan Šotkovský. V posledních letech se divadlo pod vedením Juraje Augustína odklánělo od činohry spíše k pohybovému divadlu a různým progresivním formám jevištního umění.

https://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Brněnský BuranTeatr se změnil v zónu nezávislého umění Co.Labs

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.