10.09.2021 09:41

Brno otevře kreativní hub i pro veřejnost. V pátek začíná KUMST Opening Week

Kreativní hub KUMST se v Brně otevírá i pro veřejnost. Tento pátek totiž začíná celotýdenní KUMST Opening Week. Organizátoři připravili setkání s kreativními profesionály, výstavy, workshopy, koncert a další akce, a to nejen v samotné budově kreativního hubu, ale také na ulici Údolní. „Podobnou akci jsme měli v plánu už minulý rok, ale nakonec jsme ji z pochopitelných důvodů museli posunout až na letošek,“ říká principálka KUMSTu Zdeňka Hubáček Kujová z inovační agentury JIC.

Křest kreativního hubu KUMST proběhl loni na podzim. Od té doby fungoval v pilotním režimu, kdy se do něj stěhovali první nájemníci studií, ateliérů a kanceláří. „Ve ztížených pandemických podmínkách jsme zasídlili první zájemce a zorganizovali i několik menších akcí pro kreativní profesionály z různých oborů. Po roce můžeme konečně zpřístupnit KUMST i veřejnosti,“ raduje se Zdeňka H. Kujová.

Program začíná tento pátek a jeho vrcholem bude večerní slavnostní zahájení akce s debatou se zástupci kreativních center z ČR i ze Slovenska. Moderovat ji bude europoslankyně Martina Dlabajová, která se věnuje rozvoji kreativních průmyslů na evropské úrovni. Následovat pak bude křest zasedacích místností věnovaných osobnostem brněnských kreativně-kulturních průmyslů. Součástí prvního dne bude například i autorské čtení a koncert, taneční workshop nebo videomapping na budově, který připraví kreativci ze studia Visualove známí svými obřími nafukovacími modely planet. Ty proběhnou před budovou KUMSTU na jednodenní pěší zóně. Už odpoledne také proběhne za účasti ministra kultury setkání zástupců Kreativního Česka.

víkendu bude hlavním bodem programu prodejní KUMST Design Market, který nabídne výběr designu od lokálních tvůrců módy, kosmetiky, šperků, doplňků nebo například grafiky. V neděli je pak na programu Dětský den s Prototýpky, během něhož budou děti sešívat plyšové mutanty, kreslit ošklivé princezny nebo stříhat komiksy. „Z programu příštího týdne bych pozval na semináře pro začínající tvůrce, setkání herních vývojářů nebo koncert kapely VeHiBa, který je v plánu příští čtvrtek večer,“ doplňuje Kujovou David Severa, komunitní kurátor KUMSTu.

O kreativním centru se mluvilo v Brně 10 let

Záměr vybudovat v Brně centrum pro kreativní a kulturní průmysly vznikl před více jak deseti lety. Studie, kterou v roce 2014 připravil JIC pro město Brno, následně ukázala, že jen v brněnských firmách spadajících mezi kulturní a kreativní průmysly pracuje přes 20 tisíc lidí„Jedná se třeba o designéry, architektonická studia, vydavatelství, reklamní agentury, herní vývojáře i hudební průmysl,“ upřesňuje Zdeňka H. Kujová. Zastupitelé se rozhodli dát projektu zelenou. Několik let trvající průtahy a diskuze kolem revitalizace prostor bývalé Káznice na Cejlu nakonec vedly k návrhu projektu kreativního hubu v budově bývalé FAVu na ulici Údolní.

Rozvoj kreativních průmyslů má podporu jak z Jihomoravského kraje, tak města Brna. „O vybudování prostoru, který bude sloužit jako zázemí pro tvůrce z oblasti kreativních průmyslů, usilovalo město Brno řadu let. I proto jsem rád, že ho nyní můžeme otevřít i pro veřejnost a ukázat, jak důležitá práce kreativců je,“ vysvětluje Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna.

„Jihomoravský kraj je v rámci České republiky bezesporu tím nejlepším v podpoře inovací. Potřebujeme ale rozvíjet potenciál i v dalších inovačních oblastech. A kreativní hub nám právě teď otevřel úplně nové možnosti. Osobně mám radost z toho, že právě v KUMSTu bude mít sídlo úplně první Herní klastr v České republice,“ říká radní pro vědu, výzkum, inovace a informační technologie Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka 

Program KUMST Opening Week najdete zde

Autor článku: Martin Gillár